BRATISLAVA – Balet Slovenského národného divadla (SND) uviedol 3. novembra premiéru Labutieho jazera s hudbou známeho ruského skladateľa P. I. Čajkovského. Prvýkrát ho môžete na Slovensku vidieť v pôvodnej choreografii legendárneho Rudolfa Nurejeva.
Labutím jazerom, najznámejším baletným kúskom všetkých čias, si SND pripomína 30. výročie úmrtia nenapodobiteľného Rudolfa Nurejeva. Úžasný tanečník, choreograf, režisér a baletný majster vniesol do vnímania a spracovania tradičného Labutieho jazera element, ktorý je v romantických baletoch nový. Postavu princa Siegfrieda zrovnoprávnil s titulnou ženskou postavou Odety. Hon smrteľníka za ideálom ženy zosobnenej v tomto prípade labuťou, získal v podobe princa čiastočne realistický prvok v romantickom snení.
Dejová línia je vďaka tomu oveľa dramatickejším spôsobom konfrontovaná s fantáziou. Nurejev sa postaral o roztancovanie valčíka a polonézy v prvom dejstve, pričom sa úplne vyhol statickým momentom v choreografii. Podobne výrazne zasiahol aj do choreografie tancov národov v treťom dejstve. Úplne nová verzia „čierneho“ pas de deux v treťom dejstve je plnohodnotnou súčasťou predstavenia, a to bez straty veľkolepej demonštrácie interpretačných zručností v podobe plejády technických prvkov. V neposlednom rade je tu originálna choreografia v štvrtom dejstve, ktorá ponúkla divákom originálnu javiskovú kresbu.
Premiéra dynamickej koncepcie Labutieho jazera sa konala 15. októbra 1964 vo Viedni s Margot Fonteynovou a Rudolfom Nurejevom v titulných postavách. Tanečné majstrovstvo hlavných protagonistov v progresívnej choreografii, ale aj luxusná rozprávková scénická a kostýmová výprava Nikolaja Georgiadisa zožali obrovský úspech. Predstavenie sa zapísalo do dejín ako najúspešnejšie baletné predstavenie všetkých čias. Svedčí o tom „85 opôn“ pri záverečnej klaňačke premiérového večera a 36 minút potlesku. Inscenácia bola vo Viedni obnovená opäť v roku 1996 s výpravou Jordiho Roiga, ktorý robil aj výpravu pre Bajadéru a Labutie jazero v Košiciach a teraz v Bratislave. Od premiéry v roku 1964 do roku 2009 sa reprízovalo Labutie jazero po celom svete 206-krát.
Priaznivci baletného umenia si môžu aj v Bratislave opäť vychutnať ikonické tance labutí. Veľké zborové scény a oslňujúce pas de deux, ktoré sú prehliadkou tej najnáročnejšej tanečnej techniky. V pompéznej inscenácii predstaví svoje tanečné majstrovstvo celý baletný súbor SND, účinkujú v nej aj žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave. Na našu prvú baletnú scénu sa tak dostala Nurejevova verzia slávneho baletu, ktorú môžu momentálne vidieť diváci aj vo Viedni a v Paríži. „Je tu súzvuk všetkých umení. Nádherná hudba Čajkovského, krásny dizajn Jordiho Roiga a precízna, hudobne veľmi efektná, ale pre tanečníkov neuveriteľne náročná choreografia Rudolfa Nurejeva,“ hovorí riaditeľka Baletu SND Nina Poláková, s ktorou pri naštudovaní diela spolupracoval aj tanečník Roman Lazík. O hudobné bratislavské naštudovanie sa postaral dirigent Adam Sedlický.
Rudolf Nurejev bol génius s výnimočne disciplinovaným prístupom k práci. Podobné nasadenie nekompromisne vyžadoval aj od svojho okolia. Všetky jeho produkcie sa vyznačujú mimoriadne ťažkými krokovými väzbami, sú náročné koordinačne a aj technicky. Mať ich v repertoári si môžu dovoliť len veľmi silné baletné súbory. A je skvelé, že balet SND v piatok plnej sále dokázal, že na podobne náročné predstavenie má!