VIDEO: Súboj je vyhratý, pokiaľ k nemu nedôjde, tvrdí učiteľ aikida. Vyskúšali sme si jedno z najmladších bojových umení

TVRDOŠÍN – V nedeľný podvečer sme sa vybrali do telocvične základnej školy v Tvrdošíne, kde sme mali dohodnuté stretnutie s učiteľom aikida Jánom Lajmonom. So svojimi študentmi rôznych vekových kategórií nám ukázal základy a niektoré pohyby sme si vyskúšali aj sami. Naše zápästia dostali zabrať.

IMG_20231105_200557 Učiteľ Ján (v strede dolu) a jeho študenti. Foto: David Markovič

Pri príchode do telocvične nás s úsmevom privítal Ján Lajmon v kimone. Jeho študenti boli medzitým pripravení, no ešte si vymieňali víkendové príhody. S Jánom sme sa dohodli, že ho necháme študentov rozcvičiť a presunieme sa na rozhovor. Naskytla sa nám tak možnosť sledovať odhodlané tváre ponorené do sebadisciplíny a rozvoja svojich zručností.

Pri rozcvičke sa študenti rozhýbali tak, aby si pri pádoch a rôznych technikách neublížili. Nechýbal stretching či kotrmelce. Po rozcvičke zadal učiteľ svojim študentom cvičenia, aby sa mohol venovať zvedavému redaktorovi.

Už prvá otázka priniesla rozsiahlu odpoveď. Zaujímalo nás totiž, čo je to aikido. „Aikido sa už nezarátava medzi športy. Áno, je potrebná fyzická príprava, no ide hlavne o bojové umenie. Tu treba podotknúť, že aikido je nesúťažné a neútočné,“ povedal s trpezlivosťou Ján.

Podľa slov učiteľa aikido nie je o tom byť čo najlepší či spôsobiť niekomu zranenie. Na tatami sa precvičujú jednotlivé techniky za účelom učiť sa jeden od druhého. Či už ako obranca, ale aj útočník. Navzájom si tak „prepožičiame partnerovo telo“, aby sme sa dokázali vzájomne čo najviac naučiť a pochopiť tak princípy techník.

„Šport má víťaza a porazeného. Bojové umenie je však viac aj o úcte, rešpekte a vzájomnom posune. Stretávame sa aj v rámci národných či medzinárodných seminárov, kde si odovzdávame poznatky a motiváciu,“ uviedol. Po celom Slovensku je množstvo klubov. Aj tu je možné vďaka preskúšaniu na rôznych úrovniach posúvať svoju zručnosť. Trénujeme tiež s drevenými zbraňami (nôž, meč a palica).

„Existuje šesť žiackych stupňov – kyu, po ktorých sa prechádza na majstrovské stupne, čierne pásy – dany,“ vysvetlil Ján, ktorý je držiteľom tretieto danu AIKIKAI. Aikido vníma ako cestu harmónie.

Prečo je teda aikido postavené na princípe obrany a nie útoku? „Ľudia sa pri niektorých bojových športoch naučia kopať a udierať, spôsobovať vážne zranenia. Nemusia to vždy ustrážiť a môžu niekomu na ulici naozaj ublížiť. Potom prídu výčitky, vo vážnejších prípadoch aj niečo horšie. My sa snažíme súboju vyhnúť,“ objasnil Ján.

Hlavnou podstatou aikida je využiť silu a agresivitu protivníka na jeho elimináciu. Dôležité je ovládnuť dych a poznať základnú anatómiu opornej sústavy. „Často k nám ľudia chodia s omylným názorom, že musia byť v úžasnej fyzickej kondícii, aby sa mohli venovať tomuto umeniu. Nie je to pravda. Kde je vôľa, tam je cesta,“ odporučil Ján. Podľa neho stačí mať chuť a vôľu.

V rámci našej návštevy Dojo (miesto, kde sa vyučuje aikido, pozn. redakcie) nám učiteľ ukázal niektoré spôsoby rýchleho spacifikovania súpera. Najprv sme ich pocítili na sebe, pričom sme k zemi šli veľmi rýchlo. Neskôr sme sa snažili niečo naučiť aj sami. Video nižšie ukazuje dlhoročného učiteľa a odvážneho redaktora, ktorý sa aikidu venoval približne 30 minút.

Čo sme teda vlastne o aikide zistili?

  • Ide o jedno z najmladších bojových umení vôbec
  • Je vhodné pre deti aj ľudí v staršom veku
  • Správny študent aikida sa snaží konfliktu predísť, nie ho vyvolávať
  • Základom je využívať súperovu silu a spacifikovať ho, nie mu vážne ublížiť
  • Aikido je cesta harmónie, kde odvaha je rovnako dôležitá ako úcta
  • Študent aikida nesúťaží, no môže sa v tomto umení zdokonaľovať
  • Existujú semináre, na ktorých sa stretávajú priaznivci, učitelia aj študenti aikida, aby si vymenili vzácne poznatky
  • Tomuto bojovému umeniu sa môže venovať aj človek menej fyzicky zdatný (pokiaľ má dobrého učiteľa)

Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok