Po vyše desiatich rokoch sa Katar rozhodol pozastaviť svoju rolu sprostredkovateľa, kým obidve strany nepreukážu úprimnú vôľu pokračovať v rokovaniach o prímerí. Krajina zároveň uviedla, že politická kancelária Hamasu v Dauhe "už neplní svoj účel.
„Katarčania informovali Izraelčanov aj Hamas, že pokiaľ odmietnu rokovať o dohode v dobrej viere, nemôžu pokračovať v sprostredkovaní,“ povedal zdroj oboznámený so záležitosťou.
Katar už viac než desať rokov hostí kanceláriu Hamasu a umožňuje mnohým vysokopostaveným predstaviteľom tohto hnutia, aby v krajine žili.
Predstaviteľ Hamasu medzičasom v reakcii pre AFP povedal, že hnutie zatiaľ „nedostalo žiadosť“, aby opustilo Katar. „Nemáme nič, čo by sme mohli potvrdiť alebo vyvrátiť v súvislosti s tým, čo zverejnil neidentifikovaný diplomatický zdroj,“ dodal.
Katar súhlasil s vyhostením Hamasu na základe požiadavky Spojených štátov, ktoré naliehali, aby prestal poskytovať útočisko tejto organizácii. USA označili Hamas za teroristickú skupinu, ktorá drží Američanov ako rukojemníkov. Naopak, predstavitelia Hamasu správy o vyhostení z Dauhy popreli, označujúc ich za nátlakovú taktiku. Katar doteraz zohrával úlohu sprostredkovateľa rokovaní medzi Hamasom a Izraelom, ale po viac ako rok trvajúcej vojne a zlyhaní rokovaní o prímerí sa obidve strany vzájomne obviňujú z neúspechu.
(tasr)