Pomáhajú deťom, ktoré nevyrastajú v rodinách: Projekt BUDDY vytvára doživotné priateľstvá

SLOVENSKO – Tvoj BUDDY je program pomáhajúci deťom, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu vyrastať vo svojej rodine a tiež tým, ktorí si takto môžu splniť túžbu pomôcť dieťaťu žijúcemu v detskom domove. O iniciatíve nám porozprávala Mirka Zelizňáková, marketingová manažérka projektu Tvoj BUDDY.

BUDDY-Day-2021 Menia životy deťom. Foto: Tvoj BUDDY

Pre koho je projekt určený? 

Program BUDDY sa venuje deťom, ktoré z rôznych vážnych dôvodov nemôžu vyrastať vo svojej rodine. Dôvody, ktoré deti dostali z rodiny do inštitúcie, súvisia so zraňujúcimi vzťahmi v ranom detstve. Mnohé zažili násilie, zneužívanie, zanedbávanie, opustenie a tieto zážitky si so sebou nesú v podobe traumy.

Vyrastajú v ústavnej starostlivosti v Centrách pre deti a rodiny (bývalé detské domovy, ďalej CDR), kde sa o ne starajú vychovávatelia – zamestnanci s pracovným časom, platom a zmenami, v ktorých sa pri deťoch striedajú. Deti majú v centrách zabezpečené všetky základné potreby (strechu nad hlavou, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, materiálne potreby, starostlivosť v kolektíve a tak ďalej), ale veľmi im chýba individuálna a nezištná pozornosť stabilného dospelého, na ktorého by sa mohli spoľahnúť aj po odchode z CDR.

Ďalším faktom je, že tieto deti sú prakticky neustále v skupine. V CDR sú s deťmi, ktoré majú podobné príbehy a v škole so spolužiakmi.

Chýba im rodinné prostredie a niekto, kto by tu bol po škole len pre ne. Ani pri maximálnej snahe nie je v silách vychovávateľov venovať deťom jednotlivo toľko pozornosti, koľko by potrebovali. A práve tieto emocionálne potreby sa snažíme dopĺňať v našom programe, kde spájame deti z CDR s vyškolenými dobrovoľníkmi a vytvárame blízke a bezpečné priateľské vzťahy, ktoré deti sprevádzajú dospievaním a prechodom z centra do reálneho života.

Má projekt vekové obmedzenie?

Do programu zapájame deti vo veku 12 až 16 rokov, u ktorých je veľmi nízka miera adopcie a zároveň nižšie riziko prílišného naviazania sa v zmysle očakávania, že BUDDY bude niekto, kto si dieťa osvojí. Naším poslaním je nielen nájsť pre dieťa toho správneho dobrovoľníka, ale aj počas celého pôsobenia v programe sa o BUDDY vzťah starať.

Každý BUDDY dobrovoľník má svojho koordinátora – psychológa, ktorý sleduje vývoj vzťahu, stráži bezpečnosť a podporuje dobrovoľníka v tom, aby dokázal byť dlhodobo a stabilne podporou pre dieťa.

Môže robiť záujemca BUDDY dobrovoľníka viacerým deťom?

Nie. Princípom programu je práve vytvorenie individuálneho vzťahu 1:1. Nejde o „vypĺňanie času“, deti sa v centrách nenudia. To, čo potrebujú, je niekto, o koho sa nebudú musieť deliť s ostatnými deťmi. Tiež na koho sa môžu spoľahnúť, že sa pravidelne každý týždeň vráti (aj ak sa dieťa správalo nevhodne alebo odmietavo), že tu s nimi zostane (neobjavil sa len na chvíľu), že nezmizne ani po odchode z CDR (kedy strácajú základňu a sú odkázané sami na seba).

Potrebujú vedieť, že je tu niekto pre nich, pretože chce – dobrovoľne a nezištne. Niekto, kto ich bude prijímať také, aké sú. Nebude ich súdiť, hodnotiť, poučovať, prikazovať, zakazovať. Kto im bude vzorom – stabilným dospelým, ktorý im vie cez spoločne strávený čas ukázať život mimo CDR cez vlastný príklad. A tiež niekto, komu sa môžu odvážiť dôverovať – lebo bude predvídateľný, chápavý, bude s nimi trpezlivo budovať vzťah, aktívne ich počúvať, rešpektovať a povzbudzovať.

Vydržali takéto priateľstvá aj po tom, čo deti z detského domova po dovŕšení 18. roku odišli?

Podpora dieťaťa pri osamostatňovaní je jedným zo základných cieľov programu. Práve prechod z CDR do reality býva často problém pre deti, ktoré sa s tým musia popasovať bez podpory. Nie je ničím nezvyčajným, že sa po čase ocitajú na okraji spoločnosti a v bludnom kruhu nezamestnanosti, závislosti, kriminality či bezdomovectva.

Kvalitný BUDDY vzťah a podporná blízka osoba dokážu svojím vplyvom zmierniť následky traumatizácie a posilniť u detí sebahodnotu, sebadôveru, zodpovednosť, odolnosť, schopnosť zvládať svoje emócie a zredukovať prejavy rizikového správania. To je základná výbava, s ktorou sa zvyšuje schopnosť osamostatniť sa a viesť dôstojný život v dospelosti.

V programe BUDDY všetky vzťahy pravidelne monitorujeme, zbierame spätné väzby od detí, dobrovoľníkov aj vychovávateľov a vyhodnocujeme prínos a dopad na životy nielen detí, ale aj dobrovoľníkov. Psychologická teória aj naša viacročná skúsenosť a dáta potvrdzujú pozitívny vplyv BUDDY dobrovoľníkov na životy detí. Všetky naše aktívne BUDDY vzťahy pretrvávajú aj po odchode z CDR a mnohé z nich sa stávajú priateľstvami na celý život po absolvovaní programu.

Ako vznikol program BUDDY?

Zakladateľmi programu BUDDY sú súrodenci Laci a Lucia Kossárovci. Ľudia, ktorí sa rozhodli venovať svoje vzdelanie, pracovné skúsenosti a všetko, čo dostali od svojich rodičov, tým, ktorí to najviac potrebujú.

Ladislav Kossár je právnik, ktorý štúdium na Univerzite Komenského doplnil odbornými predmetmi na Utrecht University a Harvarde. Pracoval ako investičný bankár pre Deutsche Bank, na Slovensku podnikal v oblasti financovania a rozvoja nehnuteľností a bol investorom technologických firiem na Slovensku a v USA.

Lucia Kossárová vyštudovala sociálne vedy na University College Utrecht, medzinárodný rozvoj na John Hopkins SAIS v USA a v Taliansku a má doktorát v oblasti sociálnych vied z London School of Economics and Political Science. Pracovala napríklad pre Svetovú banku alebo anglický inštitút The Nuffield Trust.

K prvej myšlienke na pomoc deťom z detských domovov viedla náhoda, keď si Laci v roku 2006 kúpil od detí z domova korálky. Dal im za ne vyššiu sumu, ako čakali, na čo ho vychovávateľka pozvala k nim na návštevu. Tam sa spýtal, ako môže pomôcť a ona mu dala zadanie, ktorého sa už nepustil: „Vymyslite kvalitné trávenie času pre deti mimo brán domova.“

Aké boli začiatky programu?

V začiatkoch sa orientovali na prípravu detí na budúce zamestnanie, organizovali doučovania a vzdelávaco-zážitkové víkendy zamerané na rozvoj rôznych zručností. Už vtedy pracovali s dobrovoľníkmi a neustále sa snažili prísť na to, čo týmto deťom skutočne dlhodobo najviac pomôže.

Trvalo osem rokov, kým sa ich aktivity definitívne pretransformovali na program, ktorého cieľom je budovanie vzťahu. Odborným základom programu sa stala teória vzťahovej väzby a kľúčovým nástrojom zmeny spolupráca s vyškolenými dobrovoľníkmi s individuálnym prístupom ku konkrétnemu dieťaťu. Od momentu, kedy sme začali cielene pracovať s BUDDY dvojicami, bolo do programu BUDDY zapojených 178 detí.

Každý týždeň sa v 12 mestách na Slovensku stretávajú deti so svojimi BUDDY dobrovoľníkmi, ktorí našli vo svojom živote a srdci miesto v prospech detí, ktoré si to zaslúžia.

Ak vás myšlienka BUDDY dobrovoľníctva zaujala, viac sa dozviete na stránke www.tvojbuddy.sk

Pridajte sa k ľuďom, ktorí zmysluplným trávením svojho času dávajú deťom nádej na lepšiu budúcnosť.

BUDDY day. Foto: Tvoj BUDDY
Staň sa BUDDYM a buď tu pre niekoho. Foto: Tvoj BUDDY
Na začiatku bola krásna myšlienka. Foto: Tvoj BUDDY
Naozaj môžeš niekomu zmeniť život. Tvoj BUDDY je projekt, ktorý pomáha. Foto: tvoj BUDDY
Menia životy deťom. Foto: Tvoj BUDDY