Prvý ľadový dóm na Hrebienku sa takmer roztopil

VYSOKÉ TATRY – Tatranský ľadový dóm na Hrebienku sa v posledných rokoch stal najnavštevovanejšou atrakciou zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. Každoročne si ho pozrú desaťtisíce návštevníkov. Tohto roku sprístupnili ľadový dóm na tému Westminster Abbey 17. novembra a pre verejnosť bude otvorený až do 14. apríla.

Tatranský ľadový dóm 6 Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Foto: Rastislav Ovšonka

Tohtoročný ľadový dóm je postavený z 1 880 ľadových blokov s celkovou hmotnosťou 225 ton. Pre porovnanie: Prvý ľadový dóm v Tatrách postavil hlavný sochár František Balek z „iba“ 24 ton ľadu. Hlavnou inšpiráciou pre vznik ľadového dómu bola súťaž vo vyrezávaní ľadových sôch. Tá sa koná každoročne na prelome januára a februára. Organizátorom bolo ľúto, že ľadové sochy mali krátku životnosť, preto sa rozhodli vložiť ich spolu s ľadovým dómom pod kupolu.

Počas prvého ročníka Tatranského ľadového dómu začínali síce pod kupolou, ale ešte bez chladenia. Motiváciou pre hlavného sochára Františka Baleka bolo, že v ľadovom dóme inšpirovanom gotikou plánoval svoju svadbu. „Skoro to nestihol, lebo stavba sa začala topiť skôr, ako predpokladal. Našťastie boli včas zabezpečené klimatizačné jednotky, ktoré stavbu chladili a svadba sa tu nakoniec konala,“ uviedla riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Potočná.

Hoci je ľadový dóm na Hrebienku v nadmorskej výške približne 1 300 metrov, ani tu nie je celú zimu mráz, takže chladiace jednotky sú už jeho stabilnou súčasťou. Teplota pod kupolou s priemerom 25 metrov sa pohybuje od -3 až do -15 °C. Aj pri teplejšom počasí v exteriéri sa treba pred vstupom do kupoly teplejšie obliecť. Zaujímavosťou je aj výška stavby – v najvyššom bode meria 11,5 metra.

Okrem ľadovej stavby majú návštevníci možnosť vidieť zmenšené repliky britských korunovačných klenotov – kráľovskú korunu, jablko, žezlo s krížom, korunovačný prsteň, žezlo s holubicou a štátny meč. Návštevníci majú k dispozícii aj ľadové kreslo, ktoré je replikou britského kráľovského kresla.

Tohtoročnou novinkou je zberateľský suvenír v podobe číslovanej sklenenej guľôčky. Tá vypadne náhodne každý deň na jednom z troch miest v dopredu určenom čase. Ten, kto ju v ten deň nájde, stáva sa jej majiteľom.

Aj tohto roku sa budú v ľadovom dóme konať koncerty. Ten prvý sa uskutočnil uplynulú nedeľu. Predstavila sa tu skupina Šafolka. Najbližšie, v sobotu 3. decembra, to bude Terézia Králiková. Nasledovať budú 10. decembra Barbora Piešová, 17. decembra Swingers!, 30. decembra Sony & Lucy. 6. januára Zbor sv. Cecílie z Košíc, 18. februára Duo CriSmi, 25. februára Radka Križanová, 3. marca Teri Čikoš, 10. marca Martin Babjak a 31. marca Detský spevácky zbor Brioso. Začiatok koncetov je vždy o 15. hodine. Okrem koncertov sú v ľadovom dóme v tejto sezóne naplánované zatiaľ aj dve svadby.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok