DOLNÁ TIŽINA – Táto obec je špecifická v tom, že vedľa hlavnej cesty vedúcej cez dedinu nie je ani z jednej strany chodník pre peších, pričom niektoré úseky sú rizikové najmä v zimnom období, keď napadne sneh, alebo je poľadovica.
Chodci si musia dávať väčší pozor na autá napríklad na úseku od futbalového štadióna popri cintoríne do kopca, a ďalej v blízkosti školy aj škôlky, kde je o pár metrov neskôr neprehľadná zákruta. Hlavne pre deti a školákov je to dosť nebezpečné.
„Myslím si však, že nebezpečné sú najmä vtedy, ak vodiči neprispôsobia svoju jazdu podmienkam, alebo nie sú ohľaduplní voči druhým vodičom a chodcom. Chodníky na hlavnej ceste je ťažké vybudovať, pretože ju máme úzku a potrebujeme ju zachovať pre plynulú obojstrannú premávku. Preto apelujem na zodpovednosť vodičov, ale aj chodcov,“ uviedol pre Žilinský Štandard starosta obce Dolná Tižina Lukáš Ďurina.
V obci je viacero nebezpečných úsekov. Problematický je aj výjazd z obce smerom do Žiliny alebo Terchovej. Podobne je problémom aj vjazd do obce z oboch smerov.
„Toto intenzívne riešime v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a s obcou Stráža. Dôležité je, že sa v tomto roku križovatku a výjazd z obce podarilo zaradiť do integrovanej územnej investície,“ vyjadril sa pre Žilinský Štandard Ďurina.
Dolná Tižina myslí na svojich obyvateľov, v riešení je aj úsek pri cintoríne. „V spolupráci so Slovenskou správou ciest plánujeme v okolí cintorína urobiť optické spomaľovače v oboch smeroch jazdy. Toto riešenie už máme schválené aj od Dopravného inšpektorátu. Zároveň sme rozbehli proces reorganizácie dopravného systému v našej obci. Cieľom je doplniť dopravné značenia, retardéry, zrkadlá a podobne aj na vytypované bočné cesty, teda nielen na hlavnej ceste, ktorá je v správe SSC,“ doplnil pre Žilinský Štandard starosta obce.
Dolná Tižina (leží v Terchovskom výbežku Žilinskej kotliny vo výške 440 m n. m. iba 16 km od Žiliny) je kopcovitá obec, čo v zimnom období, keď napadne veľa snehu, spôsobuje problémy. Keby mala obec na zimnú údržbu trikrát viac financií, určite by cesty boli odhrnuté skôr. Na druhej strane, zabezpečujú cesty tak, aby boli zjazdné a dostupné záchranným zložkám.
„Počas zimy, keď je sneh alebo námraza, zvyknem každý deň mojím autom skontrolovať cesty a kopce v obci, či sú prejazdné. Veľké úsilie vkladajú aj naši chlapi, zamestnanci obce, ktorí častokrát už zavčasu ráno idú a ručne posýpajú vybrané kopce, odhŕňajú sneh pred kostolom, obchodom a podobne. Odhŕňanie snehu a posyp síce robia stroje, ale to nepostačuje. Vyžaduje si to aj ľudskú ruku, aby boli cesty zjazdné,“ ozrejmil starosta.
Pred začiatkom zimnej sezóny rozmiestňujú na kritických úsekoch kopy štrku, aby pracovníci obce a občania mohli tento materiál používať na dosypávanie. „V podmienkach našej obce nemôžeme veľa soliť. Úlohou obce je zabezpečiť zjazdnosť ciest a dostupnosť lokalít v obci. O to sa maximálne snažíme, aj s ohľadom na rozpočet obce. Zima si vyžaduje veľa úsilia a som vďačný dodávateľom, chlapom z úradu, aj občanom, že to spoločnými silami zvládame,“ dodal Ďurina.