KEŽMAROK – Sporné uznesenie o zmene územného plánu v Kežmarku sa skupine poslancov nepodarilo zrušiť. Chýbal im jeden hlas.
V Kežmarku sa v pondelok uskutočnilo riadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Hneď v úvode poslankyňa Gabriela Karabinošová navrhla spolu s ďalšími poslancami zrušiť uznesenie z mimoriadneho zasadnutia spred dvoch týždňov, ktorým malo byť prijaté všeobecne záväzné nariadenie o zmene územného plánu mesta Kežmarok. Poslankyňa Karabinošová je jedna z tých, ktorí na mimoriadnom zasadnutí hlasovali proti prijatiu tejto zmeny a je jedna zo signatárov podania na Okresnú prokuratúru v Kežmarku v súvislosti s hlasovaním o tejto zmene.
Návrh zdôvodnila tým, že zrejme pri tajnom hlasovaní došlo k manipulácii s hlasovacími lístkami. Spochybnila tiež celý postup hlasovania o tejto zmene na mimoriadnom zasadnutí. Podľa skupiny poslancov, ktorí navrhli zrušenie tohto VZN, uznesenie o jeho prijatí sa nedá považovať za právoplatné, preto dali návrh na jeho zrušenie.
Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka boli hlasovanie a prijatie príslušného VZN v poriadku. Zároveň pripomenul, že celý proces schvaľovania VZN o územnom pláne preveruje okresná prokuratúra.
Za zrušenie hlasovania o prijatí VZN o územnom pláne mesta nakoniec na pondelkovom zasadnutí hlasovalo desať poslancov, štyria sa zdržali a traja boli proti.
Keďže v materiáli, ktorí predložila skupina poslancov na rokovanie, sa uvádza, že na zrušenie VZN je potrebná trojpätinová väčšina, primátor konštatoval, že uznesenie nebolo prijaté. VZN o územnom pláne mesta, prijaté na základe sporného hlasovania na mimoriadnom rokovaní, tak ostáva v platnosti, a to aj napriek pochybnostiam z procesu hlasovania.
Prešovský Štandard oslovil už krátko po hlasovaní na mimoriadnom zasadnutí primátora i viceprimátora Kežmarku, aby sa k spornému hlasovaniu vyjadrili. „Nateraz to nekomunikujeme,“ reagovalo mesto Kežmarok cez svoju hovorkyňu Elenu Smrigovú. Primátor Ján Ferenčák nebol na rokovaní zastupiteľstva v deň, keď sa uskutočnilo tajné hlasovanie. Vedením zastupiteľstva bol poverený viceprimátor Jozef Matia, ktorý bol aj vo volebnej komisii počas tajného hlasovania 6. decembra.
Oslovili sme preto všetkých poslancov Mestského zastupiteľstva v Kežmarku, aby sa vyjadrili k spornému tajnému hlasovaniu na mimoriadnom zasadnutí. „Vzhľadom k tomu, že som sa na uvedených zastupiteľstvách nezúčastnila z dôvodu, že som bola v zahraničí, s poľutovaním musím konštatovať, že sa k danej situácii nemôžem relevantne vyjadriť. Som informovaná o podaní podnetu na okresnú prokuratúru a verím, že bude daná vec posúdená v súlade so zákonom,“ povedala nám poslankyňa Katarína Šišková.
„Bol podaný podnet na okresnú prokuratúru. Počkajme teda, ako to vyšetria orgány činné v trestnom konaní. V každom prípade si myslím, že v prvom rade by sa mali k tomu vyjadriť ľudia z volebnej komisie z daného hlasovania, z daného dňa,“ konštatoval zasa poslanec Ondrej Jankura.
Na vyjadrenia ďalších poslancov čakáme.
Podľa právnika a bývalého primátora Spišskej Belej Štefana Bieľaka je otázne, či je zmena územného plánu mesta vôbec platná. Na prijatie platného uznesenia je totiž potrebné prijať nielen samotné všeobecne záväzné nariadenie, ale aj ďalšie náležitosti s tým spojené.
Podľa informácií, ktoré má, k tomuto kroku nedošlo, a tak zmena územného plánu pravdepodobne platná nebude. Je však na kompetentných inštitúciách, aby celý proces schvaľovania zmeny územného plánu v Kežmarku posúdili. Bieľaka ale mrzí, že takýmto spôsobom sa spochybňuje samospráva.