KEŽMAROK – Časť kežmarských poslancov chce podať trestné oznámenie kvôli hlasovaniu v zastupiteľstve. Hovoria o podvode pri hlasovaní o zmene územného plánu. Na protest proti zverejneným výsledkom tajného hlasovania odišli z rokovacej miestnosti, čím zastupiteľstvo prišlo o uznášaniaschopnosť.
Na mimoriadnom zasadnutí sa v stredu stretli poslanci Mestského zastupiteľstva v Kežmarku. Išlo o pokračovanie zasadnutia, ktoré zvolal primátor Ján Ferenčák ešte na pondelok. Keďže na rokovaní nebol v pondelok dostatočný počet poslancov, rokovanie sa ani v náhradnom čase v pondelok nezačalo.
Ďalšie stretnutie zastupiteľstva bolo zvolané na dnes ráno (streda) a prezentovalo sa na ňom 12 z 18 kežmarských poslancov, takže rokovanie sa mohlo začať. Poslanci mali na programe úpravu miestnych daní a poplatkov na budúci rok, a tiež návrh na zmenu územného plánu.
Kým schvaľovanie všeobecne záväzných nariadení o výške daní a poplatkov prebehlo bez problémov, zmena nastala v prípade schvaľovania zmeny územného plánu. O ňom poslanci hlasovali v tajnom hlasovaní. Na prijatie zmeny územného plánu bol potrebný súhlas ôsmich z 12 poslancov.
Volebná komisia spočítavala hlasy v osobitnej miestnosti. Po spočítaní hlasovacích lístkov sa komisia vrátila späť do rokovacej miestnosti a vyhlásila výsledky, podľa ktorých osem poslancov bolo za zmenu, jeden sa zdržal a traja boli proti. Vtom sa však ozvali poslanci, ktorí hlasovali proti tomuto návrhu, keďže všetci štyria hlasovali proti a pri vyhlásení výsledkov bolo oznámené, že proti boli len traja a jeden sa mal zdržať.
„Dostali sa mi do rúk hlasovacie lístky a keďže som vedel, ako som krúžkoval, hľadal som svoj lístok, ktorý som nenašiel,“ povedal pre Prešovský Štandard poslanec Roman Porubän a pokračoval ďalej: „Pre mňa ako farára je takéto konanie morálne neprípustné. Čo na to povedať, ide o podvod. Zároveň si kladiem otázku, ako je to s výsledkami ostatných tajných hlasovaní, keď toto dopadlo takýmto spôsobom.“
Krátko nato odišla štvorica nespokojných poslancov z rokovacej sály, takže na rokovaní ostalo len osem poslancov, čím prišlo o uznášaniaschopnosť. „Začali hovoriť niečo o vyhlásení hlasovania za zmätočné, my sme však odišli z rokovania. Chceme podať trestné oznámenie,“ uviedol Porubän.
Na záver mali poslanci ešte hlasovať o konečnom uznesení. Keďže v miestnosti už nebol dostatočný počet poslancov, hlasovanie sa nemohlo uskutočniť. Pre platné rokovanie a hlasovanie poslancov je potrebná prítomnosť nadpolovičnej väčšiny poslancov, čo je aspoň desať z celkového počtu 18 poslancov.
Problematickým bodom v rámci zmeny územného plánu je lokalita Krásne sady. Zástupcovia spoločnosti Investorský útvar, ktorá má v tejto lokalite svoje zámery, boli taktiež prítomní na zastupiteľstve. Konateľ spoločnosti Milan Vdovjak označil celé konanie okolo hlasovania o zmene územného plánu za podvod a taktiež zvažujú podať trestné oznámenie.