BANSKÁ BYSTRICA – Dobrá správa pre starostov a primátorov. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity navýšil finančné prostriedky na Miestne občianske a preventívne služby, známe aj ako občianske hliadky, o 32 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie. Samosprávy tento krok vítajú.
Z pôvodných 50 miliónov sa tak suma navýšila na 82 miliónov eur. „Na základe tejto zmeny bude možné podporiť aj tých žiadateľov, ktorí splnili podmienky výzvy, ale ich žiadosti neboli schválené v prvom hodnotiacom kole z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov určených na výzvu. Celkovo ide o 135 žiadostí, ktoré boli zaradené do tzv. zásobníka čakateľov,“ uviedol Alexander Daško, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.
Podľa Daška financie nedostali napríklad okresné mesto Brezno, horehronské obce Šumiac, Čierny Balog, Telgárt. Na východe Slovenska obce, kde je veľká rómska komunita – Žehra, Bystrany či košický Lunik IX.
„Musím uznať, že projekt miestnych občianskych hliadok je úspešný. Bolo na to vyalokovaných 50 miliónov eur. Výzva však zostala pre samosprávy otvorená ešte 3,5 mesiaca, a teda aj v čase, keď už žiadne finančné prostriedky neboli, o čom samosprávy nemali ako vedieť,“ vysvetlil Daško. Z vyše 400 žiadostí boli financie schválené takmer 250 samosprávam. Na ostatné už peniaze neboli. Hliadky sú podľa splnomocnenca potrebné, pretože sú efektívne pri udržiavaní poriadku a bezpečnosti v obciach či mestách.
„Som rád, že tento problém riešime. Naša žiadosť bola dávno vyhodnotená ako bezchybná, ale napriek tomu sme nezískali finančné prostriedky a pracovné miesta členov občianskych hliadok boli reálne ohrozené. Naše mesto by totiž v súčasnej finančnej situácii nemohlo tento projekt v budúcom roku z vlastných zdrojov financovať,“ vysvetlil Tomáš Ábel, primátor mesta Brezno.
„S týmto projektom máme veľmi dobré skúsenosti. Členovia miestnej občianskej hliadky sú aj verejnosťou veľmi pozitívne vnímaní. Obyvatelia si už na nich zvykli. Keď hliadky nefungovali, bol to pre nás aj výpadok v rámci bezpečnosti mesta. Členovia hliadky nám totiž významne pomáhajú pri udržiavaní verejného poriadku, pri nahlasovaní priestupkov na území mesta, zabezpečujú bezpečnosť cestnej premávky pri školách či pomáhajú seniorom. Je to veľká pomoc pre samosprávy, a to aj v problémových lokalitách,“ dodal Ábel.
„U nás je problém, že máme 240 detí, ktoré dochádzajú do Spišských Vlách autobusmi. Sú to 3 kilometre z našej dediny. My tam teda občiansku hliadku potrebujeme. Riaditeľ autobusovej dopravy jasne povedal, že ak nebudeme mať občiansku hliadku, žiadne autobusy po naše deti chodiť nebudú. Teraz môžeme byť pokojní, keď pán splnomocnenec povedal, že hliadka u nás bude,“ uviedol Marián Mižigár, starosta Žehry (okr. Spišská Nová Ves).
„My sme mali tento projekt od roku 2011. My sme obec pod Kráľovou hoľou, kde sa rozvíja turizmus. Máme aj veľa chalupárov. Z 1 300 obyvateľov máme vyše 600 Rómov. Veľa z nich môžem pochváliť. Samozrejme, máme aj takých občanov, ktorí robia priestupky, či rôznu kriminalitu. Občiansko-poriadkové hliadky sa nám ukázali ako veľmi dobrý projekt. Naposledy sme mali zamestnaných 3 Rómov. Trápili sme sa s nelegálnymi skládkami či záškoláctvom, keďže máme v škole 90 percent detí. Preto sa chcem poďakovať splnomocnencovi, že budeme mať tento projekt schválený,“ povedala Jarmila Gordanová, starostka obce Šumiac v okrese Brezno.