Ohňostroje na horách: Môžu usmrtiť voľne žijúce zvieratá a hrozia aj mastné pokuty

DONOVALY – Stráž prírody Národného parku Nízke Tatry bude v spolupráci s políciou na Silvestra kontrolovať vo vybraných lyžiarskych strediskách používanie zábavnej pyrotechniky. Zábavná pyrotechnika spôsobuje navyše zvieratám veľký stres, úzkosť a môže sa to skončiť až ich smrťou.  

donovaly,ohn2 Strážcovia prírody sa počas silvestrovskej noci zamerajú aj na lyžiarske stredisko na Donovaloch. Foto: Mário Kaprálik

„Väčšina cicavcov a vtákov má niekoľkonásobne lepší sluch ako ľudia, preto ohňostroje a petardy vnímajú veľmi citlivo. Zábavnú pyrotechniku negatívne vnímajú aj rodičia malých detí, starší a citlivejší ľudia, ale aj majitelia domácich zvierat,“ uviedla PR manažérka parku Zuzana Husáriková.

Stráž prírody Národného parku Nízke Tatry bude aj tohto roku v súčinnosti s Policajným zborom SR vykonávať kontrolu vo vybraných lyžiarskych strediskách na svojom území zameranú na používanie zábavnej pyrotechniky počas osláv príchodu nového roku 2024, napríklad aj na Donovaloch neďaleko Banskej Bystrice.

Za odpálenie ohňostroja na území národného parku a jeho ochranného pásma môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur, v priestupkovom konaní až 3 300 eur, v prípade právnickej osoby dokonca nad 9 900 eur,“ dodala Husáriková. Takáto akcia sa uskutočnila aj počas vlaňajšej silvestrovskej noci. Ochranárom sa podarilo zastaviť približne 20 pokusov o spustenie ohňostroja v Nízkych Tatrách a v 8 prípadoch udelili aj blokové pokuty.

Škodlivé nie sú len chémia z petárd a ohňostrojov, ale aj svetlo a hluk. Tie spôsobujú stres a doslova muky živočíchom vo voľnej prírode. „Divé zvieratá v prírode svetlá a ani nič podobné nepoznajú, a tak môžu byť silvestrovské oslavy pre viaceré tragické,“ povedal prírodovedec Miroslav Saniga.

Každý rok zostáva po Silvestri v lesoch aj množstvo zranených či mŕtvych zvierat, a to aj vtákov. „Vtáky sú oveľa citlivejšie ako my. Majú výborné sluchové ústrojenstvo a to srdiečko je vystavené oveľa väčšiemu stresu ako u ľudí. Takže môže dostať častejšie aj infarkt. Ohňostroj môže vtáky vyplašiť. Opustia miesto, kde spia, potom môžu zablúdiť, nemajú sa kam uchýliť a zomrú zamrznutím, alebo sú ľahkou korisťou pre predátory,“ vysvetlil Saniga s tým, že v strese a tme môžu operec naraziť do stromov, ťažko sa zraniť, alebo aj zahynúť.

Takmer všetky zvieratá majú omnoho citlivejšie zmysly ako ľudia. Výbuchy a svetelné efekty im okrem poškodenia zmyslových orgánov môžu vyvolať rad chorôb spôsobených stresom. „Gravidné cicavce môžu dokonca potratiť a samice opustiť mláďatá. Pre medveďa alebo jazveca môže nastať prerušenie zimného spánku, u druhov, ktoré nehibernujú, vyvolávajú výbuchy nadmernú fyzickú aktivitu. V sťažených zimných podmienkach sa tak u divo žijúcich zvierat výrazne zvyšuje riziko úhynu v dôsledku zimy a vyčerpania,“ doplnil Saniga.