Aj napriek dažďu si Trojkráľové poludnie nenechali ujsť stovky ľudí

VYSOKÉ TATRY – Stovky ľudí sa dnes na poludnie zišli na Starolesnianskej poľane vo Vysokých Tatrách. Chatár z Rainerovej útulne Peter Petras tu nachystal pre návštevníkov už tradičné Trojkráľové poludnie pri snehovom betleheme. Ľudí neodradilo ani nepriaznivé počasie, keďže počas celého dňa v Starom Smokovci, na Hrebienku i pri Rainerovej útulni pršalo.

Rainerova útulňa snehový Betlehem Lendackí koledníci pri snehovom betleheme na Starolesnianskej poľane vo Vysokých Tatrách. Foto: Rastislav Ovšonka

Tradíciou v ostatných rokoch sa stalo aj vystúpenie koledníkov z Lendaku, ktorí pre návštevníkov uviedli tradičnú goralskú trojkráľovú koledu. Nechýbala lendacká ľudová hudba. Práve vystúpenie koledníkov z Lendaku pri Rainerovej útulni je lákadlom pre turistov, z ktorých mnohí prídu práve kvôli tomuto podujatiu.

Koleda sa koná pri snehovom betleheme, ktorý chatár Peter Petras už po 24. raz staval od konca novembra a dokončil ho krátko pred Vianocami. Vianočné oteplenie a odmäk spôsobili Petrasovi vrásky na čele, keďže betlehem a sochy v ňom sa taktiež začali topiť. Napriek tomu, hoci s problémami, vydržal betlehem až do dnešného poludnia.

Nápad postaviť snehový betlehem dostal Peter Petras už v roku 1998, zopár mesiacov po znovuotvorení útulne. V tom čase ešte Peter Petras pôsobil ako učiteľ na jednej z kežmarských škôl. „Nápad vznikol počas prvej zimy. Odhadzovali sme sneh od chaty a keď už ho bola veľká kopa, tak mi prišlo na um, že by sme mohli z toho niečo vytvarovať,“ priblížil počiatky snehového betlehemu pre Prešovský Štandard Peter Petras.

Nápad s koledníkmi prišiel taktiež hneď počas prvej zimy. „Ešte som bol učiteľ. Žiaci nám pred odchodom na zimné prázdniny urobili podobný program, aký tu máme teraz. A vtedy mi napadlo, že z kopy snehu by sme mohli urobiť betlehem a pozvem sem chlapcov, nech urobia program aj na chate. Tak sa aj stalo. Dohodli sme sa na 6. januára na poludnie,“ doplnil Peter Petras.

Už ďalšiu zimu bolo odhŕňanie snehu okolo chaty cieľavedomé, aby sa z neho dal postaviť betlehem. Prvý rok pozval chatár len svojich známych, ktorí mu pomáhali pri obnove Rainerovej útulne. Sociálne siete ešte nefungovali. Na ďalší rok známi pozvali svojich známych a takýmto spôsobom sa z komornej akcie stalo podujatie, na ktoré sa tešia stovky ľudí. „A to bol začiatok tejto milej tradície,“ povedal Peter Petras.

V poslednom období však Peter Petras „bojuje“ aj s úradmi pri výstavbe betlehema i pri organizovaní Trojkráľového poludnia. „Až dnes sme dostali povolenie, že môžeme túto slávnosť urobiť, a museli sme za to aj zaplatiť. Čo je to za stredisko cestovného ruchu? Museli sme zaplatiť za to, že môžeme urobiť pre ľudí túto slávnosť. Tí úradníci snáď vymýšľajú nejaké podrazy, len aby mali alibi pre svoju existenciu. Nič iné mi z toho nevychádza,“ uzavrel Peter Petras.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok