BRATISLAVA – Čas nádejí je pôvodný historický televízny seriál RTVS, ktorý mapuje životné osudy troch generácií slovenskej rodiny medzi rokmi 1914 až 1951. Prvá časť osemdielneho seriálu, ktorú 7. januára uviedla RTVS, vtiahla divákov do deja dramatickým príbehom odohrávajúcim sa počas najvýznamnejších historických udalostí Slovenska a sveta.
„Na začiatku všetkého stála snaha prerozprávať príbeh osudu rodiny krčmárov tak, ako ho determinovala doba. Spojiť malé súkromné rodinné dejiny s tými veľkými. Ukázať ľudskú snahu, túžbu po láske, vzdore a vzoprení sa aj za cenu zároveň ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď nám do nich vstúpia geopolitické zmeny,“ hovorí o nádejnom projekte, ktorý vznikal už od roku 2018, autorka príbehu Scarlett Čanakyová.
Pôvodný televízny seriál Čas nádejí rozpráva príbeh Bratislavčana Gézu Violu – syna miestneho krčmára, ktorý chce svoj život žiť inak ako jeho otec.
Je len pár dní po atentáte v Sarajeve. Svet sa ocitol na prahu prvej svetovej vojny a ľudia sú v neistote. Práve pre úspech rodinného podnikania uzavrie obchodne výhodné manželstvo s dcérou mäsiara Belsberga – mladučkou Rózou. Géza však Rózu pozná odmalička. Je preňho viac kamarátkou zo susedstva, ako skutočnou láskou. Ona ho však veľmi miluje.
Rózin brat Willy je tajnou hanbou rodiny, keďže je gay, a tak ho otec „s radosťou“ posiela bojovať do vojny. Do talianskych zákopov ide spolu s Gézom. Otec mu povie, že buď sa vráti z vojny ako chlap, alebo nech ani nechodí. Pri prieskumnej výprave však Willyho zastrelia a otrasený Géza dezertuje. Na úteku ho v Chorvátsku prichýli miestny farmár a on sa zamiluje do krásnej Vesny. Schyľuje sa však k veľkej tragédii…
Prečo sa mi zdá, že nový seriál RTVS má viaceré predpoklady pre divácky úspech? V prvom rade ide zjavne o dobrý a precízne vystavaný scenár, kde sú do hlavných úloh obsadené neopozerané herecké tváre. Príbeh je zasadený do zásadných dejinných zvratov Slovenska.
„Je to seriál, v ktorom sú obsiahnuté pestré farby života a jeho filmový výtvarný spôsob rozprávania ho (ako o projekte rozpráva jeho režisér Ján Sebechlebský) robí atraktívnym. Výborne je zatiaľ zvládnutý tak výber exteriérov, ako aj interiérov, dobré sú kostýmy, veľmi prirodzené dialógy a aj hudba. To len umocňuje fakt, že sme sa ako diváci ocitli v inej dobe, kde sledujeme existenčné zápasy obyčajných ľudí o ten svoj obyčajný kus šťastia.
Zatiaľ sme sa dočkali pomerne ťaživého dramatického príbehu, ktorý ukazuje, že láska má vždy dve strany a že predstavy generácií o podnikaní sa vždy od seba líšia.
Celkom prirodzene sa do deja dostala smrť, vojna, alkoholizmus, svojrázne národovectvo, sex, ako aj na tie časy nevídaný konflikt mladého muža s vlastným otcom. Celkovo pôsobí seriál viac ako film a divákom zostáva len dúfať, že sa v nasledujúcich dieloch neroztriešti na množstvo dejových línií zahltených postavami, ktoré uvidíme len raz.
Pre príležitosť ďalšieho dielu. Tvorcovia diela si totiž dali dosť náročnú úlohu. Zmapovať zásadné zvraty existencie nášho národa medzi dvoma svetovými vojnami, a to na pomerne malej ploche. Len cez osudy pár ľudí. A to si vyžaduje určite veľmi komplexný a invenčný pohľad na vec, kde nebude núdza o dramatické oblúky a veľké, logicky zdôvodniteľné katarzie.