Ukrajina v posledných mesiacoch zintenzívnila výstavbu nových opevnení, keďže prepína svoje vojenské operácie proti Rusku do defenzívnejšieho módu. Vo svojej štvrtkovej reportáži to tvrdí agentúra Reuters, ktorá navštívila Ukrajincov pri ich budovaní.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinské obranné stavby treba posilniť a urýchliť práce na nich v okolí troch miest vo východných častiach Doneckej oblasti a v regiónoch Charkov, Sumy, Černigov, Kyjev, Rivne a Volyň.
„Rusko zvyšuje útočný tlak okolo východných miest, ako Kupjansk, Lyman a Avdijivka, a už nemusí zdržiavať svoje záložné jednotky zo strachu z možného ukrajinského prielomu,“ píše Reuters s odvolaním sa na vojenských analytikov.
Armáda napríklad ukázala reportérom Reutersu novovybudované obranné línie pri Kupjansku, no uviedla, že presnú polohu nemožno z bezpečnostných dôvodov zverejniť. Z rovnakých príčin nie je známy presný rozsah výstavby nových defenzívnych štruktúr ako takých.
Pripomeňme, že s podobným hodnotením minulý mesiac prišlo aj britské ministerstvo obrany. „Ukrajina v posledných týždňoch zmobilizovala sústredené úsilie na zlepšenie poľných opevnení, keď sa jej sily presunuli do defenzívnejšieho postavenia pozdĺž veľkej časti frontovej línie,“ uviedol rezort.
Toto správanie Ukrajincov podľa britského rezortu obrany nemotivuje iba nevydarená protiofenzíva, ale aj príchod chladného počasia. Ako je všeobecne známe, to fakticky výrazne sťažuje útočné operácie.
Výhodou pre Kyjev je, že Ukrajina už má v niektorých oblastiach východného Donbasu obranné línie od roku 2014, odkedy vedie vojnu so separatistami v dvoch samozvaných republikách.
Analytik: Rusko si môže vybrať, kam zaútočí
„Ukrajinci teraz prechádzajú do obranného postoja, pretože ich ofenzíva vyvrcholila,“ povedal v telefonickom rozhovore pre Reuters Jack Watling, vedúci výskumný pracovník pre pozemnú vojnu v Inštitúte Kráľovských spojených služieb.
Dodal, že Rusko opäť prevzalo iniciatívu na bojisku a môže si vybrať, kam zaútočí. S klesajúcimi zásobami ukrajinskej delostreleckej munície sa znižoval počet ruských obetí, čo Moskve uľahčilo generovanie nových jednotiek, ktoré by jej časom mohli umožniť otvoriť nové útočné línie, doplnil.
„Na ukrajinskej strane sa snažia minimalizovať vlastné straty, ale aj regenerovať útočnú bojovú silu,“ doplnil Watling.
Ako sa obranné línie budujú?
O tom, ako budovanie obrany v teréne vyzerá, prehovoril vojenský inžinier s prezývkou Jašterica. Vysvetlil, že muži zvyčajne najprv inštalujú protitankové prekážky známe ako dračie zuby, neskôr natiahnu ostnatý drôt a napokon položia míny.
„Verím, že väčšina týchto bariér mala byť postavená oveľa skôr, pravdepodobne na jar. Trvá to príliš dlho,“ posťažoval sa novinárom.
Niekoľko stoviek metrov za dračími zubami sa zas obvykle pracuje na rozšírení siete zákopov pre vojakov vystužených drevenými trámami, kde sa nachádzajú aj obytné priestory a drevené poschodové postele.
Ďalší vojak pod prezývkou Rys je presvedčený, že Ukrajina sa snaží používanie mín minimalizovať, aby sa vyhla nebezpečnej munícii na svojom území. „Toto je naša krajina. Nechceli by sme ju toľko znečisťovať,“ povedal.
Oficiálna politika sa stále veľmi nemení
Zelenskyj 28. novembra oznámil, že Ukrajina „výrazne vylepšuje“ opevnenia po tom, čo protiofenzíva, ktorú začala v júni, nebola schopná výraznejšie preraziť ruské línie.
Hoci Kyjev tvrdí, že je neochvejný vo svojej snahe získať späť všetky zostávajúce okupované územia, zatiaľ sa zameriava nielen na obranu, ale aj na politicky citlivé reformy brannej povinnosti na naplnenie počtu vojakov i na riešenie nedostatku delostrelectva na fronte.
Hlava štátu však stále pokračuje v konštantnej rétorike a o zastavení bojov nechce počuť, Zelenskyj vo štvrtok na návšteve Estónska varoval, že akékoľvek „prestávky“ v obrane Ukrajiny proti ruskej invázii iba pomôžu Moskve znovu sa vyzbrojiť a „prevalcovať nás“.
„Ak dáme Ruskej federácii dva, tri roky, potom nás jednoducho prevalcuje. Nebudeme takto riskovať… Nebudú žiadne prestávky v prospech Ruska,“ povedal Zelenskyj v Talinne.
Prímerie v rusko-ukrajinskej vojne nebude viesť podľa neho k politickému dialógu. Rusko z neho bude len ťažiť, lebo mu to dovolí zväčšiť zásoby munície. Ukrajinský líder povedal, že Rusko rokuje o nákupe rakiet z Iránu a že ruské sily dostali od Severnej Kórey vyše milión kusov munície.
Deň predtým v stredu v litovskom hlavnom meste Vilnius zopakoval, že Ukrajina nie je pod žiadnym nátlakom zo strany svojich spojencov, aby prestala bojovať proti Rusku.
„V médiách sú rôzne hlasy, všetky som si prečítal,“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii s litovským prezidentom Gitanasom Nausedom. „Myslím si však, že naši partneri zatiaľ nie sú oficiálne pripravení na to, aby nám dali takéto signály. Aspoň som ich osobne nepočul,“ dodal.