BRATISLAVA – Aj vy premýšľate ako energeticky ušetriť? Pokiaľ bývate v rodinnom dome, môžete ho vykurovať plynom, elektrinou, tepelným čerpadlom, ale aj krbom, kachľami či kachľovou pecou. Každý zo spomenutých spôsobov má svoje klady aj zápory. V prípade kúrenia drevom je dôležitým prvkom energetická nezávislosť a relatívne nízka cena dreva. Plyn a elektrina budú už len drahšie a kúriť nimi je finančne neudržateľné.
Mnoho ľudí má pri výbere výhrevného telesa do svojho rodinného domu či moderného bungalovu zmätok. Mylná predstava sa vynára hlavne pri pojme kachle. Väčšina si predstaví starý liatinový sporák u svojej babičky. Pritom je to veda, v ktorej sa treba orientovať prostredníctvom špecialistov. Predtým, než sa rozhodneme vyberať medzi krbovými vložkami, krbovými kachľami či kachľovou pecou, musíme poznať presnú veľkosť priestoru, ktorý chceme vykurovať.
Popri tom je dôležité vedieť, kde bude umiestnený komín a aký má priemer. Ak už tieto základné informácie máme, je výber medzi spomenutými výhrevnými zariadeniami jednoduchší. Vždy je však ideálne poradiť sa s odborníkom, ktorý vám presne navrhne, čo by ste do daného priestoru potrebovali. A hlavne poradí zavedenú firmu, ktorá je členom Cechu kachliarov. Len ten je základom istoty, že za svoje peniaze dostanete náležitú kvalitu.
Krbové vložky sú zavedenou klasikou, no mnohým už nestačia
Konštrukcia krbových vložiek je vyrobená buď z ocele alebo z liatiny. Ich ohnisko môže byť z liatiny, šamotu, vermikulitu alebo kombinácie týchto troch materiálov.
Existujú rovné, rohové, trojstranné alebo obojstranné krbové vložky. Niektoré sú s bočným, iné s výsuvným otváraním. Krbové vložky samy osebe ešte nie sú funkčné, potrebujú účinnú krbovú obostavbu. Aby sme ich vedeli bezpečne používať, je nevyhnutné postaviť obostavbu z izolačných alebo aj akumulačných materiálov. Z toho vyplýva, že k cene krbovej vložky musíme pripočítať cenu za materiály a prácu. Je tiež potrebné, aby sme mali inštalovaný funkčný komín, ktorý prezrel a schválil kominár presne podľa bezpečnostných predpisov.
Krbové kachle nájdete vo viacerých funkčných aj esteticky prijateľných modeloch
Krbové kachle sú tiež vyrobené z ocele alebo z liatiny, ale existujú aj kachle s keramickým, mastencovým, pieskovcovým a smaltovaným povrchom či akumulačné keramické krbové kachle. Napriek krbovej vložke slúžia hlavne na vykurovanie menších miestností. Nie je však potrebná obostavba, takže ani žiaden extra materiál či ďalšia práca. Stačí ich len odborne napojiť na dymovod a komín. Keď je už správne napojenie zabezpečené, môžeme začať vykurovať.
Pod krbové kachle sa z bezpečnostných dôvodov odporúča inštalovať buď sklo alebo dlažba. Sklo sa pod kachle inštaluje pri hmotnosti menej než 200 kg a dlažba sa inštaluje pri hmotnosti vyššej ako 200 kg.
Kachľová pec je krásnym a aj drahým dielom, ktoré však potom pretrvá celé generácie
Kachle sú ľudovým názvom pre kachľovú pec. Je to originálne, finančne náročné, často doslova umelecké dielo, ktoré je vždy postavené presne podľa predstáv zákazníka. Jeho primárnou funkciou je vykurovať priestor a tomu je podriadený aj princíp fungovania. Orientujú sa viac na efektivitu ako na efektnosť. Je možné ich použiť na komplexné a veľmi príjemné vykurovanie celého domu.
Nábeh výhrevnosti je síce v hodinách, no po pomerne dlhom nahrievaní prichádza aj dlhá fáza výdrže (sálania) tepla. Kachľová pec je vzhľadom na keramické dlaždice vysoko účinná a aj šetrná k životnému prostrediu. Je však možné poňať ju nielen tradične, ale aj veľmi funkčne a v súčasnosti aj moderne.
Príjemnú atmosféru v dome potom dotvára pohľad na plápolajúci oheň cez presklené dvierka. Pokiaľ je súčasťou podobných kachlí aj vstavaný sporák, je to veľmi žiadaný a hlavne funkčný prvok.
Bude ozdobou vašej kuchyne a popri tom vám rýchlo dodá teplo a dobrú atmosféru. Aj keď je sporák prednostne určený k tepelnému spracovaniu potravín, dobre poslúži ako univerzálne vykurovacie či sušiace teleso.
Na sporáku sa dajú uvariť a upiecť jedlá, ktoré budú mať jedinečnú chuť práve vďaka vlastnostiam ohňa. Povestné sú najmä koláče „starých materí“ upečené v trúbach klasických sporákov. Po zakúrení v sporáku sa veľmi rýchlo vyhreje veľká kovová varná plocha, ktorá je priamo nad plameňmi a ktorá následne vydáva teplo. Pomerne rýchlo sa zohreje aj pečiaca trúba, ktorá keď je otvorená, slúži ako teplovzdušný výmenník.
V plášti sporáka dochádza k akumulácii tepla, ktoré je vydávané ešte určitý čas po vyhasnutí v sporáku (až 6 hodín). Táto doba je závislá od konštrukcie sporáka. Dobre postavený sporák pri správnej prevádzke vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Sporáky sú zhotovené podľa individuálnych požiadaviek zákazníka a podľa priestorových možností. Je možné si vybrať z mnohých tvarov a farieb kachlíc, viacerých druhov dvierok a spôsobov prevedenia.
Predaj kachľových pecí a krbov stúpol od covidu o 50 percent
Krb alebo kachľová pec sa v zahraničí a v čoraz väčšej miere aj na Slovensku kombinuje s inými nízkoenergetickými vykurovacími systémami využívajúcimi obnoviteľnú energiu. Najvhodnejšou kombináciou je krb alebo kachľová pec a tepelné čerpadlo (vzduch). „Keď je vonkajšia teplota nízka, tepelné čerpadlá sa stávajú takmer čisto elektrickým ohrievačom, pretože na dosiahnutie dostatočnej teploty v miestnosti je potrebné veľké množstvo elektriny. Tu môže pomôcť krb, kachľová pec alebo sporák na drevo,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO Robert Šalvata.
Zároveň dodal, že drevo je bezpečné, ekologické a máme ho dosť na dlhé desaťročia. EÚ nedávno revidovala nariadenie o klasifikácii obnoviteľných energií (RED III – smernica o obnoviteľnej energii). Nariadenie potvrdilo, že drevo je považované za ideálny obnoviteľný zdroj energie.
Práve využívaním kachľových diel získate bezpečný a nezávislý zdroj tepla. Vyhnete sa tak nežiaducim situáciám výpadkov, ako napríklad počas posledných vianočných sviatkov, keď na strednom Slovensku zostali tisícky odberných miest aj tri dni bez elektrickej energie, a teda aj bez tepla.