Prihlásiť sa

Biden spravil z Macrona Nemca a splietol si ho s jeho predchodcom Mitterrandom, ktorý zomrel v roku 1996

Joe Biden Americký prezident Joe Biden hovorí počas zastávky v prevádzke No. 1 Boba Tea v Las Vegas v pondelok 5. februára 2024. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden si očividne splietol francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s jeho dávnejším predchodcom Françoisom Mitterrandom. Ďalšie z dlhého výpočtu jeho faux pas sa mu stalo počas víkendového mítingu v Las Vegas.

Joe Biden rozprával o stretnutí lídrov štátov skupiny G7 v britskom grófstve Cornwall, na ktorom sa zúčastnil v júni 2021 po tom, ako bol zvolený za šéfa Bieleho domu.

„Bolo to na juhu Anglicka. Posadil som sa a povedal: ‚Amerika je späť.‘ A Mitterrand z Nemecka – myslím z Francúzska – sa na mňa pozrel a povedal: ‚Vieš, čo… prečo… na ako dlho ste späť?“ rozprával trochu zmätene Biden.

V oficiálnom prepise Bidenovho prejavu zverejnenom Bielym domom je už Mitterrandovo meno správne nahradené Macronovým, ktorý je francúzskym prezidentom od roku 2017, upozornil denník New York Post.

Mitterrand bol vo funkcii prezidenta dve funkčné obdobia v rokoch 1981 až 1995. Zomrel 8. januára 1996 vo veku 79 rokov.

Hromadí sa to


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami