Pamiatky mesta Fiľakovo turistom predstaví nový digitálny sprievodca

FIĽAKOVO – Historické pamiatky mesta Fiľakovo (okres Lučenec) a jeho blízkeho okolia môžu návštevníci spoznávať novým spôsobom. Je ním digitálny sprievodca, ktorý po naskenovaní QR kódu smartfónom ponúkne záujemcom rôzne zaujímavosti o danej pamätihodnosti.

Do telefónu nie je potrebné inštalovať žiadnu aplikáciu, stačí len pripojenie na internet, vďaka ktorému je návštevník presmerovaný na multimediálnu webovú stránku.

Digitálny sprievodca mestom Fiľakovo obsahuje textové informácie, historické fotografie, videá, audio výklad a aj mapovú navigáciu k ďalším zaujímavostiam. Mestu zároveň umožní týmto spôsobom suplovať sprievodcov, ktorých na Fiľakovský hrad zabezpečujú ťažko a v rámci mesta to nie je možné vôbec.

„Fiľakovo možno mnohí poznajú len podľa hradu ako národnej kultúrnej pamiatky. Pritom toto mesto nie je len o jednej pamätihodnosti. Máme tu aj historickú radnicu, rôzne kúrie a kaštiele. Myslím si, že práve takáto moderná technologická forma otvára nové perspektívy, aby sme turistom vedeli prezentovať ďalšie pamiatky aj v čase, keď naše turistické informačné centrum či múzeum nie sú otvorené,“ vysvetlil primátor Attila Agócs.

Dodal, že sa dlhodobo snažia, aby turisti nepobudli v meste len dve či tri hodiny, ale zdržali sa vo Fiľakove dlhšie. „Práve táto aplikácia je ďalší krok týmto smerom,“ podčiarkol primátor.

Fiľakovský hrad, hlavná turistická zaujímavosť Fiľakova. Foto: Branislav Caban
Fiľakovský hrad, hlavná turistická zaujímavosť Fiľakova. Foto: Branislav Caban

Ako nadviazala riaditeľka Hradného múzea Viktória Tittonová, digitálny sprievodca je pre ich inštitúciu veľkou novinkou, pretože sa snažia zmodernizovať svoje služby. „Veríme, že túto možnosť využije veľa návštevníkov, pretože Fiľakovský hrad každoročne navštívi okolo 30-tisíc turistov,“ konkretizovala.

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Beljak pochválil mesto aj Hradné múzeum Fiľakovo, že veľmi aktívne pristupujú k obnove hradného areálu aj k rozvoju cestovného ruchu. „Vrátane rôznych noviniek, ako je táto aplikácia, ktoré sprístupňujú návštevníkom všetky poznatky, ktoré o týchto lokalitách vieme,“ uviedol Beljak.

Doplnil, že v rámci BBSK ide o prvý prípad, keď takýto digitálny sprievodca pokrýva nielen jednu pamiatku, ale celý pamiatkový fond nejakého mesta. „Túto službu budeme aplikovať aj na ďalších pamiatkach, napríklad zaniknutých hradoch, kde sa návštevníci nemajú od koho dozvedieť podrobnosti,“ poznamenal.

Podľa zástupcu riaditeľky Hradného múzea Fiľakovo Gábora Illésa chcú službu digitálneho sprievodcu ďalej rozvíjať. „Máme v pláne doplniť ju v budúcnom roku o digitálnu hru, v rámci ktorej by návštevníci mohli riešiť nejaké úlohy a kvízy súvisiace s danými lokalitami,“ načrtol.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Rozvojovej agentúry BBSK. Podľa výkonnej riaditeľky Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzany Jóbovej od vzniku inštitúcie podporili už 31 projektov v celkovej sume takmer 265-tisíc eur.

„Sú to peniaze, ktoré smerujú priamo do rozvoja cestovného ruchu. Sú už schválené aj ďalšie projekty a verím, že všetky prispejú k ďalšiemu rozvoju,“ zakončila.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok