Vláda žiadne zmeny v druhom pilieri nepripravuje, tvrdí Erik Tomáš

erik tomáš Erik Tomáš. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Vláda nepripravuje žiadne zmeny, ktoré by pripravili ľudí o úspory v 2. dôchodkovom pilieri a ani neplánuje ďalšie znižovanie príspevkov do tohto sporenia. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas). Reagoval tak na tvrdenie predsedu opozičnej SaS Branislava Gröhlinga, podľa ktorého vláda zásah do 2. piliera plánuje.

„Nepripravuje sa žiadna legislatíva ani zníženie príspevkov do druhého piliera,“ povedal na margo dôchodkového sporenia Tomáš. Pokiaľ by si štát tieto prostriedky chcel požičať napríklad na investície do výstavby diaľnic, muselo by to podľa neho byť s primeraným výnosom.

Úvahy o podobnom scenári prezentované premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) označil Tomáš za legitímnu tému, ktorá sa tiahne naprieč viacerými vládami. Pripomenul, že podobne zvažovala bývalá vláda Igora Matoviča (vtedy OĽANO) využiť úspory v 2. pilieri na výstavbu nájomných bytov.

Gröhling okrem snahy o využitie úspor obyvateľov Slovenska na vládne výdavky vyčítal Tomášovi aj zníženie príspevku do 2. piliera na 4 %. „Reálne je to tak, že vy ako vláda chcete peniaze, ktoré si ľudia šetria na druhý dôchodok, dať do diaľnic,“ zdôraznil.

„Vy ste mohli teraz zvýšiť príspevok v rámci druhého piliera, aby bol vyšší a vy ste ho znížili,“ dodal šéf liberálov. Tomáš oponoval, že podobné zmeny v 2. pilieri uskutočnila aj bývalá vláda s účasťou SaS, ktorá pozastavila plánované zvyšovanie príspevkov do druhého piliera.

Minister pripomenul, že druhý dôchodkový pilier na západ od Slovenska má iba Švédsko a viacero krajín ho zrušilo. Zároveň si uvedomuje, že je druhý pilier súčasťou ústavy a časté zmeny k jeho výkonnosti neprispievajú. Chcel by preto dosiahnuť dohodu na jeho budúcom nastavení naprieč politickým spektrom tak, aby sa do tohto dôchodkového fondu už nezasahovalo.

Kto bude šéfom parlamentu?

Podľa koaličnej zmluvy patrí post šéfa parlamentu Hlasu-SD a prezidentskými voľbami sa nezmenili pomery v parlamente, tvrdí Tomáš. Meno Petra Pellegriniho podľa neho nebolo súčasťou koaličnej zmluvy v zmysle prezidentského kresla. „Vyzývam koaličných partnerov, že ak máme mať medzi sebou dôveru, tak by sme sa mali držať koaličnej dohody a programového vyhlásenia vlády,“ povedal.

Danko pochopil, že nebude zvolený do Európskeho parlamentu a preto zablokoval voľbu predsedu Národnej rady (NR) SR, myslí si Gröhling. „Pána Danka podporíme vtedy, ak sa bude pred začatím každého rokovacieho dňa fúkať v NR SR,“ poznamenal.

Gröhling zároveň skritizoval, že Pellegrini uteká z parlamentu do prezidentského paláca a minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) chce utiecť z ministerstva do NR SR.

Tomáš potvrdil, že jeho meno je v balíku, z ktorého sa bude vyberať predseda Hlasu-SD. Vyberať sa bude 1. júna na straníckom sneme zo štyroch podpredsedov a generálneho manažéra.

Debatu, kto by mohol Pellegriniho na poste predsedu strany nahradiť, zatiaľ na straníckej úrovni nemali, povedal Tomáš. Dobré by podľa neho bolo, ak by si pred snemom ujasnili jedno meno na predsedu. „Môj názor je, že pri rozhodovaní by mal mať kľúčové slovo otec-zakladateľ strany Peter Pellegrini,“ podotkol.

(tasr, dv)


Ďalšie články