V Tatrách sa so psom už nedá ísť hocikam. Nový návštevný poriadok sprísnil pravidlá

VYSOKÉ TATRY – V sobotu 1. júna končí v Tatranskom národnom parku sezónna uzávera chodníkov. Otvorenie všetkých značkovaných turistických chodníkov je v Tatrách aj začiatkom letnej turistickej sezóny. Spolu s nárastom počtu návštevníkov možno očakávať aj zvýšený pohyb štvornohých miláčikov. Pre tých však v národnom parku po novom platia prísnejšie pravidlá.

Vysoké Tatry turistika Ilustračná snímka. Foto: tanap.sk

Nový Návštevný poriadok TANAP-u opätovne obmedzil pohyb zvierat na území národného parku. Po rokoch, keď bol v Tatrách povolený pohyb psov takmer bez obmedzení, nový návštevný poriadok, ktorý vstúpil do platnosti 15. decembra minulého roku, zaviedol obmedzenia pre pohyb zvierat na území národného parku.

Podľa platného znenia návštevného poriadku, pešiu turistiku na území národného parku za hranicami zastavaného územia obce môžu návštevníci vykonávať na turistických chodníkoch a náučných chodníkoch a vyhradených miestach pre pešiu turistiku len za týchto podmienok: v sprievode zvierat len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem a ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.

Tieto lokality sú na hranici v teréne pri všetkých turistických chodníkoch, ktoré nimi prechádzajú, označené tabuľou a ich zoznam s príslušnými turistickými chodníkmi nájdu turisti v návštevnom poriadku. Celkovo je v prílohe návštevného poriadku 65 úsekov turistických chodníkov a lokalít, kde je zakázané vstupovať so zvieraťom.

Mohlo by vás zaujímať

I keď sa väčšinou hovorí len o psoch, obmedzenia sa týkajú pohybu všetkých zvierat v sprievode turistov. „Občas sa vyskytnú prípady, keď si turisti vezmú na túru mačku. V minulosti to boli napríklad aj fretky. Tie sme však už dlhšie nezaznamenali,“ uviedla pre Prešovský Štandard riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Potočná.

O obmedzení pohybu zvierat na území Tatranského národného parku sa v súčasnosti veľa diskutuje. „Treba si uvedomiť, že napríklad na poľskej strane je pohyb so psom v národnom parku úplne zakázaný. V minulosti boli psy zakázané aj u nás,“ dodala Potočná.

Na druhej strane je tu skupina ľudí, hlavne psičkárov, ktorí by naopak, pohyb so zvieratami ešte viac uvoľnili. Podľa Potočnej by pohyb psov mohol byť v budúcnosti povolený na nižšie položené chaty, napríklad Zamkovského chatu. „Na Téryho, Zbojnícku či Chatu pod Rysmi pes určite nepatrí,“ ozrejmila riaditeľka. Aj podľa nej nepatrí pes na Jahňací štít či na Rysy.

Problém psov vo vysokohorskom prostredí nie je len o rušení divo žijúcich zvierat. Nie každý sa podľa Potočnej cíti komfortne, ak okolo neho pobehujú psy. Na pohode niektorým turistom nepridáva ani to, keď počas túry musia počúvať pokrikovanie majiteľov psov po svojich štvornohých miláčikoch.

A sú aj ľudia, ktorí sa psov jednoducho boja. Problémom sú aj exkrementy, ktoré po sebe štvornohí miláčikovia zanechávajú. I keď nový návštevný poriadok výrazne obmedzil pohyb psov v národnom parku, stále sú lokality, kde sa so štvornohými miláčikmi dá ísť.

Vo Vysokých Tatrách ide aj o turistické trasy: Štrbské pleso – chata pod Soliskom, Popradské pleso TEŽ – Popradské pleso, Tatranské zruby – rázcestie nad Zrubami, Nový Smokovec – rázcestie nad Zrubami, Starý Smokovec – rázcestie pod Slavkovským štítom, Starý Smokovec – Rainerova chata, Tatranská Lesná – Rainerova chata, Tatranská Lomnica – Rainerova chata, Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso, Tatranské Matliare – rázcestie Šalviový prameň, Biela voda – rázcestie Šalviový prameň či Kežmarské Žľaby – Tatranská Kotlina.

Keďže Návštevný poriadok Tatranského národného parku nie je nemenná norma, nie je vylúčené, že v budúcnosti nedôjde k sprísneniu či uvoľneniu pravidiel pohybu v sprievode zvierat. V súčasnosti však platí, že pohyb so štvornohým miláčikom je bez problémov možný v blízkosti tatranských osád a nižšie položených chodníkov. Do vysokohorského prostredia momentálne psom nie je vstup povolený.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok