Dorazila nemecká chrípka už aj k nám?

berlin,berlin wall,reunification,reunifications Ilustračné foto: Profimedia.sk

Nemecko je oficiálne v recesii. Keďže je Slovensko ich výrobnou halou a oni naším dôležitým obchodným partnerom, ich osud by nám nemal byť príliš ukradnutý.

Nemecký hrubý domáci produkt (HDP) krajiny klesol v prvom kvartáli 2024 medziročne rovnako ako v poslednom štvrťroku 2023, a to o 0,2 percenta.

Výdavkami štátu tam nekúria pod kotlom ekonomiky tak húževnato ako v USA. Nemecký deficit dosiahol v roku 2023 „len” 2,5 percenta HDP, čo nie je ani polovica toho amerického predvolebného. Okrem toho máme v Európe vojnu.

V Nemecku zároveň vedú vojnu proti lacným energiám. To viedlo k úteku mnohých priemyselných firiem. Nedávno sa objavili správy, že rozhodnutie nemeckého parlamentu o finálnom odstavení jadrových elektrární bolo postavené na sfalšovanej správe, čo sa prisudzuje ministerským pracovníkom zo Strany zelených. Príslušné pasáže správy od odborníkov prepísali tak, aby naznačili, že z bezpečnostných dôvodov nebolo možné odložiť vyradenie nemeckých atómoviek. Napriek tomu, že experti tvrdili opak.

Z Nemecka aj iných krajín eurozóny, ako je napríklad Francúzsko, začali nedávno chodiť opatrne optimistické správy ako opätovný mierny rast úverov nefinančným podnikom alebo opatrné oživenie v priemysle a stavebníctve.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami