Za nadmerné úmrtia mohli byť zodpovedné aj vakcíny, tvrdia holandskí vedci

profimedia-0810190975 Foto: Profimedia.sk

Vedci z Holandska v novej štúdii skonštatovali, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť v obmedzenej miere zodpovedné za nárast nadmerných úmrtí v západnom svete od vypuknutia pandémie.

K tomuto záveru dospeli autori z Vrije Universiteit v Amsterdame na základe analýzy údajov zo 47 štátov, v ktorých došlo od roku 2020 k viac ako trom miliónom nadmerných úmrtí, pričom tento trend stále pokračuje.

V štúdii publikovanej v prestížnom vedeckom časopise BMJ Public Health sa píše, že v Európe, USA a Austrálii došlo v roku 2020, teda na vrchole pandémie, k viac ako miliónu nadmerných úmrtí, k vyše 1,2 milióna takýchto úmrtí v roku 2021 a 800-tisíc v roku 2022.

Tieto údaje boli porovnané s tým, ako sa zmenila úroveň úmrtnosti v západných krajinách medzi rokmi 2015 a 2019. Vedci čerpali dáta z dvoch globálnych lekárskych databáz WMD a HMD.

Výskumníci vysvetlili, že tieto čísla zahŕňajú úmrtia nielen na samotný koronavírus, ale aj na „nepriame účinky zdravotných stratégií na riešenie šírenia vírusu a infekcie“. Z nich však podľa vedcov nie je zrejmé, ktorý faktor je v akej miere za úmrtia zodpovedný.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami