Gašpar: Možno sa zmení koaličná zmluva a Danko bude predsedom parlamentu

tibor gašpar Tibor Gašpar. Foto: Martin Baumann/TASR

Poslanec Smeru Tibor Gašpar sa pridal k politikom materskej strany, ktorí podporili kandidatúru lídra SNS Andreja Danka na post predsedu parlamentu. Po prezidentských voľbách sa takto vyjadrili premiér a predseda Smeru Robert Fico a nedávno aj minister obrany za Smer Robert Kaliňák.

„Je možné prijať kompromis, že by post predsedu parlamentu mohol zastávať Andrej Danko a koaličná zmluva by sa zmenila,“ povedal Gašpar v nedeľnej relácii TA3 V politike. Podľa neho by sa následne mohli ďalšie zmeny dotknúť aj obsadenia ministerstiev, ktoré doteraz obsadil Hlas. Bližšie však prípadné pohyby v rezortoch nešpecifikoval.

Jeho spolubesedník v TA3 poslanec Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci poukázal na to, že obsadenie miesta šéfa parlamentu sa už dlhšie ťahá a „vnútrokoaličné napätie má vplyv na celkové fungovanie parlamentu“. Poslanec PS si nemyslí, že je úlohou jeho strany voliť nového predsedu paralmentu. „Sme veľmi opatrní, ako budeme ďalej postupovať. V tomto momente je skôr nepravdepodobné, že by sme niekoho podporili,“ dodal Dubéci.

Chceme stabilitu, odkazoval Smer

Minister obrany Robert Kaliňák pred pár dňami povedal, že je na SNS a Hlase, ako sa dohodnú. Poznamenal, že dohoda je „nad písmo“, teda nad podpísanú koaličnú zmluvu.

„Myslím si, že pre stabilitu a vyváženosť koalície je to dobrý návrh. Podporuje ho tak Robert Fico, ako ja. Myslím si, že Andrej Danko by bol dobrý predseda parlamentu. Rozumiem a viem presne, čo píše koaličná zmluva, ale koaličná zmluva sa rodila v čase, keď sme ešte nemali nového prezidenta, kde sa takisto tá podpora nejakým spôsobom kreovala,“ hovoril minister Kaliňák.

Koalícia má v pondelok hovoriť o novom šéfovi parlamentu

Kreslo predsedu parlamentu je neobsadené od zvolenia Petra Pellegriniho za prezidenta. Vtedy prišiel o poslanecký mandát, a teda aj o pozíciu šéfa parlamentu. Parlament zatiaľ vedie jeho podpredseda Peter Žiga (Hlas).

Nový predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok pred vyše týždňom zdôraznil, že sa má rešpektovať koaličná zmluva a nárok strany na post predsedu parlamentu.

Koalícia sa témou obsadenia druhej najvyššej ústavnej pozície v štáte bude zaoberať v pondelok 10. júna. Predseda SNS Danko pred pár dňami spomínal, že by bolo dobré, keby sa inaugurácie prezidenta Pellegriniho 15. júna zúčastnil už nový šéf Národnej rady SR.


Ďalšie články