Kotlár v parlamente vyhlásil, že pandémia na Slovensku nebola

2220241801_vlada12_12013263 Splnomocnenec vlády pre preverenie riadenia pandémie Peter Kotlár. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Splnomocnenec vlády pre vyšetrovanie pandémie Peter Kotlár v stredu vyhlásil, že koronavírusová pandémia na Slovensku nebola. Skonštatoval to na mimoriadnom parlamentnom zdravotníckom výbore.

„V závere môjho vyšetrovania, ktoré prednesiem v septembri, je aj jasný dôkaz toho, že na Slovensku pandémia nebola z hľadiska toho, čo pandémia znamená, z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov,“ povedal Kotlár na parlamentnom výbore.

Po otázke opozičných poslancov politik z kandidátky SNS uviedol, že tento svoj výrok myslí „smrteľne vážne“.

Záznam týchto slov zverejnil Kotlár aj na facebookovej stránke Martina a Peter, ktorú používa ako výsledok svojej spolupráce s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou v internetovej TV Slovan.

„Nebola splnená podmienka incidencie. Bodka. Infekčný agens tu bol. Pandémia nie,“ uviedol v popise zhruba minútového videa splnomocnenec Ficovho kabinetu.

Štandard so žiadosťou o reakciu o dovysvetlenie týchto tvrdení Kotlára oslovil. Zaujímali nás predovšetkým konkrétne dáta a čísla, o ktoré svoje tvrdenia opiera. Odpovedal nám jednoslovne: „v septembri“.

Ako už zaznelo vyššie, práve v tento mesiac by mal Kotlár predstaviť závery vyšetrovania k manažovaniu pandémie COVID-19.

KDH žiada jeho odvolanie

Parlamentnú opozíciu tieto slová pohoršili. „Bol som súčasťou manažmentu pandémie, viem, akým ťažkým obdobím si prechádzali ľudia na Slovensku a zdravotníci. Je mi veľmi ľúto, že o niečom takomto musíme vôbec diskutovať,“ uviedol na margo nich poslanec KDH Peter Stachura. KDH vyzýva vládu, aby Kotlára z funkcie splnomocnenca vlády odvolala.

„Poslanec a splnomocnenec vlády Peter Kotlár neostal svojej povesti nič dlžný. Na dnešnom zdravotníckom výbore povedal, že pandémia nebola. Pred odborníkmi a vedcami, ktorí boli hosťami na výbore zvolanom opozíciou. Ak takéto argumenty použil aj na pôde WHO, neurobil nám iba svetovú hanbu, ale priamo ohrozil pozíciu Slovenskej republiky pri budúcich rokovaniach,“ povedal poslanec PS Oskar Dvořák.

„Načo máme splnomocnenca pri vyšetrovaní niečoho, čo na Slovensku nebolo? Je to pľuvanec do tváre všetkým, ktorí si ochorením prešli, všetkým pozostalým,“ skonštatoval zas poslanec Tomáš Szalay (SaS).

Kotlár budí kontroverzie

Nie je to pritom prvýkrát, keď Kotlár svojimi slovami vyvolal rozruch. Iba pred niekoľkými týždňami povedal, že sa chce vážne zaoberať konšpiračnou teóriou o chemtrails [nemýliť si s experimentami s ovplyvňovaním počasia, pozn.red.].

„Tí, ktorí sa pýtajú na chemtrails, tak, samozrejme, venujeme sa aj veľmi zaujímavým letovým dráham v čase celoplošného testovania aj iných momentov v posledných rokoch,“ vyhlásil v rozhovore s ministerkou kultúry, ktorý naživo odvysielali na sociálnej sieti.


Ďalšie články
Obeťou z Trumpovho mítingu je jeho horlivý stúpenec, ktorý pred výstrelmi chránil rodinu

Obeťou z Trumpovho mítingu je jeho horlivý stúpenec, ktorý pred výstrelmi chránil rodinu

Obeťou útoku na sobotňajšom mítingu amerického exprezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii je 50-ročný dobrovoľný hasič Corey Comperatore, ktorých chránil svoju rodinu, keď zazneli výstrely. Uviedol to v nedeľu pensylvánsky guvernér Josh Shapiro. Shapiro podľa vlastných slov hovoril s Comperatoreho rodinou a novinárom priblížil slová jej...