Rezort financií chce zlepšiť výber daní. Avizuje tiež prepúšťanie štátnych zamestnancov

TK ministra financií SR Ladislava Kamenického a prezidenta finanènej správy Jozefa Kissa k efektívnejšiemu výberu daní – pomoc pri konsolidácii Na snímke sprava prezident finančnej správy Jozef Kiss a minister financií SR Ladislav Kamenický. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Po dani zo sladených nápojov a nikotínových výrobkov predstavilo ministerstvo financií na čele s Ladislavom Kamenickým ďalšie konsolidačné kroky. Tie budú taktiež zamerané na zvýšenie príjmov do štátnej pokladnice. Šéf rezortu načrtol kontúry prvého opatrenia na strane výdavkov. V ohrození sú štátni zamestnanci.

Minister financií Ladislav Kamenický sa na pondelkovej tlačovej konferencii na pôde Finančnej správy vyjadril, že v rámci konsolidačného snaženia sú na stole desiatky opatrení pre rok 2025, ale koaličné strany medzi nimi potrebujú nájsť prienik.

Zopakoval, že Slovensko čaká budúci rok šetrenie verejnými financiami, ktoré by malo dosahovať úroveň jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP), respektíve 1,4 miliardy eur. Opätovne zdôraznil, že cieľom vlády je, aby sa od roku 2027 otočila trajektória národného dlhu, ktorý by mal v nasledujúcom období podľa prognóz rýchlo rásť. Ročný deficit chce dovtedy skresať pod tri percentá HDP.

Práve vysoký plánovaný schodok verejných financií (na rok 2024 sa ráta so šiestimi percentami HDP, pozn. red.) je momentálne kameňom úrazu aj na nadnárodnej scéne. Od januára totiž opätovne platia európske rozpočtové pravidlá. Tie boli počas pandémie a energetickej krízy dočasne pozastavené.

Kritickou hranicou sú pri deficite štátneho rozpočtu tri percentá HDP. Pokiaľ ju krajina prekročí, Európska komisia môže spustiť proces, ktorým bude vládu členskej krajiny kontrolovať. A to prostredníctvom konsolidačného plánu, ktorý vláda vypracuje a Komisia schváli. Ak ho štát následne nedodržiava, hrozí mu mastná pokuta.

Hoci trojpercentný limit prekročilo až dvanásť krajín, Komisia navrhuje konanie proti siedmim. Vrátane Slovenska. Minulú stredu uviedla, že „začala procedúru nadmerného deficitu“ voči Francúzsku, Belgicku, Taliansku, Maďarsku, Malte, Poľsku a Slovensku.

Minister predstavil ďalšie z desiatok opatrení

Kamenický už pred časom predstavil prvé väčšie kroky, ktorými by sa mal stav verejných financií zlepšiť. Daň zo sladených nápojov a nikotínových výrobkov, ktorá by mala v roku 2025 priniesť do kasy zhruba sto miliónov eur, bola opatrením zameraným na príjmovú stranu rozpočtu.

Rovnako by mal pôsobiť aj ďalší z konsolidačných krokov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami