Známi francúzski raperi v novej skladbe navádzajú na zabitie Bardellu a zmlátenie Le Penovej
Hudobníci v úryvkoch textu útočia na predchádzajúcu líderku strany Marine Le Penovú a jej neter Marion Maréchalovú, ktoré označujú za „k*rvy“ a dodávajú, že „tieto hárajúce sa feny treba biť palicou“.
Jordanovi Bardellovi, súčasnému šéfovi RN a nádejnému novému predsedovi vlády, odkazujú: „Jordan, si mŕtvy“.
Medzi ďalšie násilné vety patrí: „Ak prídu fašisti, pôjdem s veľkým kalibrom,“ čo je zas odkaz na vnútorný priemer hlavne strelnej zbrane, cez ktorú prúdi náboj. „Francúzsko sme my, nie títo bastardi,“ znie zasa ďalší odkaz. „Hlasujeme proti prasatám,“ možno sa takisto dočítať.
Umelci v texte útočia aj na národno-konzervatívneho politika Érica Zemmoura vulgárnym anglickým pojmom „f*ck“. Zemmour je neúspešný prezidentský kandidát a predseda strany Znovudobytie, ktorej významnou postavou bola donedávna aj Maréchalová.
Pozrieť si ju stihlo vyše milión ľudí
Spomínaná pieseň sa volá no pasarán, čo je známy antifašistický pokrik a do slovenčiny ho možno preložiť ako „neprejdú“. Slogan sa stal populárnym po tom, ako ho skandovali ľavicoví Španieli proti režimu fašistického diktátora Francisca Franca ešte v 30. rokoch minulého storočia.
Skladbu, ktorá mladých ľudí mobilizuje do druhého kola volieb, okrem záberov na menovaných politikov sprevádzajú obrázky demonštrácií, policajného násilia alebo scén ako z apokalypsy. V čase písania tohto článku ju videlo vyše 1,2 milióna ľudí.
Skladba trvá zhruba desať minút a jej výroba začala po zdrvujúcom víťazstve Národného zhromaždenia vo voľbách do Európskeho parlamentu. Pripomeňme, že strana v nich získala 31,5 percenta hlasov, čo jej zabezpečilo až 30 kresiel.
Raperi tvrdia, že nereagovať by bola chyba
Medzi raperov, ktorí sa na tvorbe skladby podieľali, patria aj mená ako Fianso, Soso Maness, ISK, Alkpote a Akhenaton. Hoci na Slovensku nie sú známi, na sociálnych sieťach majú desiatky až stovky tisíc fanúšikov.
„Kultúra má svoje slovo a má sa vyjadrovať k tomuto typu tém. Bolo pre mňa veľmi dôležité zapojiť sa. Som z generácie, v ktorej sa rap nedištancuje od posolstva,“ povedal pre denník Le Parisien raper Fianso, ktorého iba na Instagrame sleduje milión používateľov. Fianso, vlastným menom Sofiane Zermani, má korene v Alžírsku.
Ramdane Touhami, biznismen v hudobnom priemysle marockého pôvodu, ktorý sa na tvorbe piesne podieľal, sa pre agentúru AFP vyjadril, že situácia je vážna. „Keď sa dozvedáme, že prvou stranou mladých ľudí je RN, ak by sme nereagovali, bola by to z našej strany vážna chyba […], toto je náš spôsob lobovania.“
Zaujímavosťou je, že mnohé veľké francúzske médiá, ktoré taktiež stoja v opozícii proti lepenovcom, kontroverzný text nespomínajú alebo mu venujú len okrajovú pozornosť.

Vraj nastalo ohlušujúce ticho
Bardella na situáciu zareagoval v utorok a odsúdil „výzvy na vraždu, násilnú mizogýniu, hrubý antisemitizmus a konšpirácie“. „Mentálny vesmír extrémnej ľavice je čoraz toxickejší. A médiá, ktoré to podporujú, stratili všetku slušnosť…,“ napísal na sociálnej sieti X.
Le Penová sa o skladbe vyjadrila ako o zbierke výziev k nenávisti či násiliu a zbierke urážok žien, krajiny a polície. Implicitne tiež poukázala na mlčanie v salónnych kruhoch. „Rozhodne som radšej na strane obyčajných ľudí,“ dodala.
Alice Cordierová, zakladateľka Kolektívu Némésis, pre televíznu stanicu CNEWS povedala, že ju po publikovaní klipu šokovalo „ohlušujúce ticho od feministických združení“.
Kolektív Némésis založila Cordierová v roku 2019 ako feministické identitárske združenie pôsobiace vo Francúzsku a Švajčiarsku, ktoré upozorňuje na zvýšené riziko pre bezpečnosť žien v súvislosti s masovým prisťahovalectvom do Európy. Mainstreamové feministické organizácie túto skupinu odsudzujú ako rasistickú.
Neostáva to len pri slovách
Násilie voči RN pritom neostáva len vo verbálnej rovine. V pondelok napríklad skupina asi desiatich výtržníkov zaútočila kameňmi a inými predmetmi na jej kandidáta Nicolasa Conquera v meste Cherbourg. Po rýchlom príchode na miesto polícia zatkla štyroch páchateľov.
„Je to ako normalizácia politického násilia zo strany extrémnej ľavice, ktorá sa tak snaží dehumanizovať svojich protivníkov a odmieta skutočné debaty o myšlienkach,“ povedal po útoku Conquer pre denník Le Figaro.
Neschytali to len lepenovci
Lepenovci však nie sú jediným cieľom útoku raperov. Pieseň totiž sekundárne pracuje s konšpiračnými odkazmi najmä proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Ten sa objavil vo fragmente, ktorý hovorí, že „všetci sú slobodomurári“. Spomenúť možno aj pasáž, v ktorej sa objaví miliardár Bill Gates popri odsúdení „čipovania“ ľudí.
Hudobníci tiež ponúkajú slogan „Nech žije Palestína, od Seiny po Jordán“, parafrázujúc kontroverzný slogan „Palestína bude oslobodená od rieky k moru“, ktorý sa často chápe aj ako výzva na vymazanie Izraela z mapy.
Druhé kolo za dverami
Pripomeňme, že hoci Národné zhromaždenie pomerne výrazne vyhralo prvé kolo parlamentných volieb, vďaka masívnemu spájaniu ľavice s blokom prezidenta Macrona nemá strana vládnutie vôbec isté.
Druhé kolo volieb sa uskutoční už v túto nedeľu 7. júla a lepenovci si trúfajú získať parlamentnú väčšinu, teda 289 kresiel z celkového počtu 577, po čom by prezident musel Bardellu vymenovať za nového predsedu vlády.
Le Penová pre stanicu France Info v utorok povedala, že ak sa RN v druhom kole priblíži k absolútnej väčšine v podobe „napríklad 270 poslancov“, bude hľadať pre vládnutie spojencov. Spresnila, že v takom prípade by sa RN pokúsilo presvedčiť rôznych pravicových poslancov a niektorých zástupcov strany Republikáni (LR), ktorí v minulosti vyjadrovali názorovú blízkosť s politikou RN.