Vítanie migrantov, zmena pohlavia na úrade, zbrane pre Ukrajinu. Kto vyhral francúzske voľby

Discours de Jean-Luc Melenchon Place Stalingrad apres la victoire du NFP aux legislatives Prejav Jeana-Luca Melenchona na Stalingradskom námestí po víťazstve NFP v parlamentných voľbách. Foto: Profimedia.sk

Z pohľadu konzervatívcov príde k posilneniu všetkých hlavných negatívnych politických trendov, z pohľadu progresívcov a liberálov zas nastal malý zázrak. Aj tak možno pri pohľade na program víťaza zhrnúť výsledky volieb vo Francúzsku.

Ešte pred mesiacom Nový ľudový front (NFP) ako politická sila vo Francúzsku neexistoval. Teraz však získal najväčší počet kresiel v tamojšom parlamente a z jeho radov by mohol vzísť budúci predseda vlády.

Kto však sú a čo presadzujú politici, ktorí dokázali prekvapivo prečísliť tak macronovcov, ako aj lepenovcov, ktorí v krajine zápasili o dominanciu posledných niekoľko rokov?

Progresívne všeličo

Nový ľudový front je aliancia socialistov, komunistov, ľavičiarov, ekológov a jeho názov je výslovným odkazom na Ľudový front, ktorý vo februári 1934 vytvorili ľavičiari rôzneho druhu ako reakciu na neúspešný prevrat a hroziaci nástup fašistov.

Projekt vznikol krátko po tom, čo prezident Emmanuel Macron 9. júna vyhlásil predčasné parlamentné voľby v reakcii na fiasko jeho centristov v Európskych voľbách. Cieľ bol jasný zamedziť očakávanému triumfu Národného združenia (RN) spätého najmä s osobou Marine Le Penovej.

Najvýraznejšou postavou NFP je dlhoročný matador francúzskej politiky a viacnásobný neúspešný prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon, líder strany Nepoddajné Francúzsko. Nepoddajné Francúzsko získalo v hlasovaní 78 kresiel.

Zaujímavosťou je, že hoci strany, ktoré front tvoria, sa predtým vzájomne kritizovali a majú medzi sebou viaceré názorové rozdiely, dokázali so spoločným kompromisným programom triumfovať. O čom teda tento program je?

Viac migrantov, genderu a vojny

Blok má v úmysle uvoľniť platné migračné pravidlá a uľahčiť cudzincom získanie francúzskeho občianstva. Chce tiež zrevidovať Európsky pakt o azyle a prisťahovalectve do tej podoby, aby zabezpečil „dôstojné privítanie migrantov“.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami