Fico chce hrádzu liberalizmu a progresivizmu. Chmelár upozorňuje na extrémny stred

450000065_967088418549575_3730392534654862335_n Robert Fico počas prejavu na hrade Devín. Foto: Facebook/ Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS

Premiér a predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že chce stavať hrádzu proti nezmyselným progresívnym a liberálnym ideológiám. Dokonca otvoril možnosť zmeny ústavy, ak bude Slovensko ohrozované ideológiami, ktoré sa šíria ako jed.

Premiér a ani jeho strana Smer zatiaľ bližšie nekonkretizovali, ako by sa mala zmeniť ústava. Opozícia jeho prejav pri príležitosti osláv štátneho sviatku svätých Cyrila a Metoda, v ktorom prezentoval svoje zámery, ostro skritizovala.

Poradca premiéra Eduard Chmelár povedal, že nie je jeho úlohou komentovať politikov. „Poopravil“ však, čo mal podľa neho Fico na mysli, keď sa zmieňoval o liberalizme.

Faktom je, že v ústave sa píše o tom, že Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Progresívny svet podľa Fica potlačil etické otázky

Premiér v apríli na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti hovoril o tom, že progresívny svet potlačil hodnotové a etické otázky do sveta, ktorý už je neakceptovateľný. „Hovorím to ja, ľavičiar, ako hovoríte vy, birmovaný komunista,“ podotkol.

Za významnú označil stabilizujúcu úlohu cirkvi na Slovensku. „Cirkvi stačí, aby bola normálna. Cirkev môže výrazne prispieť k upokojeniu situácie,“ uviedol.

Kresťanským demokratom na rokovaní výboru ponúkol, aby sa začali rozprávať o superpotratoch a o zákaze adopcie detí homosexuálnymi pármi.  Otázka superpotratu je pre neho neakceptovateľná. „Ja vám ponúkam, poďme sa rozprávať o zákaze adopcie detí homosexuálnymi pármi. Poďme sa rozprávať o superpotratoch,“ povedal na eurovýbore. Čo sú to superpotraty však nevysvetlil.

Poslankyňa Vladimíra Marciková (SaS) na sociálnej sieti varovala KDH pred ponukou Fica, aby sa so súčasnou vládou nezaplietlo. „Prosím, kolegovia z KDH, neskočte do pasce tejto mafiánskej vlády. V Smere hodnotovú politiku nikdy nerobili, ich ciele sú čisto účelové a chcú vás na ne zneužiť,“ napísala Marcinková.

Vtedajšia predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková na status kolegyne z SaS zareagovala, že s Marcinkovou súhlasí. „Vláda nám tu rozoberá štát, a preto teraz Slovensko naozaj musí riešiť iné témy ako kultúrno-etické otázky. Musíme si to uvedomiť, ale všetky opozičné strany. Či už tie konzervatívnejšie, alebo tie liberálnejšie,“ zhodnotila Holečková.

Prejav na hrade Devín

K hodnotovým otázkam sa premiér Fico vrátil v prejave počas sviatku svätých Cyrila a Metoda na hrade Devín. Tvrdil, že všetci musia spoločne postaviť obrovskú hrádzu nezmyselným progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina. Podľa neho poškodzujú krajinu. Poznamenal, že v ústave už je zakotvená definícia manželstva.

„Ak budeme naďalej ohrozovaní ideológiami, ktoré vznikajú zo dňa na deň, ktoré sa šíria ako jed, ktoré sú v príkrom rozpore s tým, čo máme v Ústave Slovenskej republiky napísané, možno budeme musieť hľadať zhodu na slovenskej politickej scéne v ďalších krokoch v úprave ústavy, keď  by sme túto hrádzu proti liberálnym a progresivistickým ideológiám postavili ešte silnejšiu,“ vyhlásil.

Poradca Chmelár: Liberalizmus je legitímny politický smer


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami