Olympijské hry v Paríži 2024 sa chýlia k záveru a pre športovcov s medailami na krku prichádza čas na zaslúžené odmeny. Tie sa však výrazne líšia v závislosti od krajiny, ktorú reprezentujú. Pozrite sa, aké odmeny čakajú úspešných športovcov z rôznych kútov sveta.
Slovenský olympijský a športový výbor oznámil zvýšenie prémií pre slovenských reprezentantov za popredné umiestnenia na olympijských hrách. Olympijský víťaz bude odmenený sumou 60-tisíc eur, za druhé miesto získa športovec 50-tisíc a za tretie 40-tisíc eur.
Okrem toho budú finančne odmenení aj všetci slovenskí športovci, ktorí sa umiestnia do ôsmeho miesta.
Medailisti nášho západného suseda budú po týchto Hrách odmenení rovnakými sumami, aké za svoje úspechy dostali za olympiádu v Tokiu pred tromi rokmi.
Za zlatú medailu dostanú viac ako 94-tisíc eur, za striebro viac ako 70-tisíc a za bronz 47-tisíc eur, píše portál. Tieto odmeny sa vzťahujú aj na medailistov z paralympijských hier. Finančné prémie sú vyplácané Národnou športovou agentúrou a ich výška je schválená vládou.
Športovci z Hongkongu a Singapuru, ktorí získajú zlatú medailu, sú odmenení mimoriadne vysokými prémiami.
Hongkong svojim zlatým hrdinom vypláca odmenu vo výške 690-tisíc eur, zatiaľ čo v Singapure je to 686-tisíc eur. Taiwan tiež nezostáva pozadu, ponúka jednorazovú prémiu 550-tisíc eur, doplnenú o doživotnú mesačnú rentu vo výške 3 700 eur, informuje o benefitoch nemecký denník Die Welt.
Nemecká nadácia Sports Aid Foundation oznámila, že víťazi zlatých medailí budú odmenení prémiou vo výške 20 000 eur.
Strieborní medailisti získajú 15-tisíc a bronzoví medailisti 10-tisíc eur. Tieto finančné odmeny budú rozdelené do dvanástich mesačných splátok, čím nadácia podporí športovcov aj počas nasledujúceho roka.
Ostrovný štát Indonézia odmenil svojich športovcov za víťazstvo na olympijských hrách 2021 finančnou prémiou vo výške 322-tisíc eur.
Okrem toho bedmintonové hviezdy Greysia Polii a Apriyani Rahayu dostali na ostrove Sulawesi aj päť kráv a dom. Tlačová agentúra Reuters uvádza, že ako súčasť odmeny im sieť reštaurácií prisľúbila aj vlastnú pobočku. Očakáva sa, že podobné odmeny budú udelené aj tentoraz, čím Indonézia pokračuje v tradícii štedrého oceňovania svojich športových hrdinov.
Malajzijská ministerka športu Hannah Yeoh oznámila, že športovci, ktorí získajú zlatú medailu, dostanú finančnú odmenu vo výške 200-tisíc eur a tiež nový automobil. O konkrétnom modeli auta sa však nezmienila.
V Južnej Kórei existuje jedinečná motivácia pre športovcov.
Ak vyhrajú olympijské hry, môžu sa vyhnúť povinnej vojenskej službe a navyše získajú finančnú odmenu vo výške 50-tisíc eur.
Olympijskí víťazi nesúci domov zlato dostanú trojizbové byty, zatiaľ čo strieborní medailisti získajú dvojizbový a bronzoví medailisti jednoizbový byt.
Poľsko svojim zlatým medailistom ponúka finančnú odmenu vo výške 60-tisíc eur, no tým to nekončí. Okrem toho víťazi získajú aj obraz od „talentovaného a uznávaného“ poľského umelca, diamant a dovolenkový poukaz pre dve osoby v hodnote 23-tisíc eur.
Pre individuálnych športovcov je pripravený dvojizbový byt v širšom okolí Varšavy, zatiaľ čo pre víťazov v kolektívnych športoch je k dispozícii jednoizbový apartmán.
Britskí olympijskí medailisti majú nárok na špeciálnu dotáciu, ktorá im pomáha s prípravou na ďalšie olympijské hry.
Tento systém zabezpečuje, že úspešní športovci dostanú podporu potrebnú na udržanie a zlepšovanie svojej výkonnosti.
V škandinávskych krajinách nie sú olympijskí medailisti odmeňovaní finančnými prémiami, uviedol to fancúzsky denník L’Equipe.