Predseda Výboru Snemovne reprezentantov pre dohľad (HCOA) James Comer začal vyšetrovanie Bidenovej administratívy s cieľom odhaliť prípadnú koordináciu medzi Bielym domom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
„V roku 2019 demokratmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov obžalovala prezidenta Donalda J. Trumpa zo zneužitia právomocí na základe teórie, že sa pokúsil využiť zahraničného lídra – ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – v prospech svojej prezidentskej kampane v roku 2020, a to napriek tomu, že chýbali akékoľvek dôkazy o pochybení zo strany prezidenta Trumpa,“ pripomenul Comer.
„Administratíva Bidena a Harrisovej nedávno letecky prepravila toho istého zahraničného lídra – ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – na let financovaný americkými daňovými poplatníkmi do Pensylvánie, štátu, ktorý je bojovým poľom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2024 a ktorý bol označený za ‚najzložitejšie bojové pole, na ktorom by mohla zvíťaziť viceprezidentka Kamala Harrisová‘,“ dodal predseda kontrolného výboru dolnej komory Kongresu USA.
Výbor sa preto podľa Comera „snaží zistiť, či sa prezidentská administratíva pokúsila využiť zahraničného lídra v prospech prezidentskej kampane viceprezidentky Harrisovej, a ak áno, či sa nevyhnutne dopustila zneužitia právomocí“.
Comera znepokojil najmä Zelenského rozhovor pre magazín New Yorker z 22. septembra, v ktorom ukrajinský prezident vyslovil niekoľko kritických poznámok na adresu Trumpa a jeho „spolubežca“, kandidáta na viceprezidenta a senátora za Ohio JD Vancea. Ukrajinský líder podľa New Yorkeru spochybnil Trumpov plán na ukončenie rusko-ukrajinskej vojny, Vancea označil za „príliš radikálneho“.
„Táto rétorika pochádzajúca od zahraničného lídra zverejnená v očakávaní návštevy financovanej americkými daňovými poplatníkmi o politickom oponentovi súčasnej administratívy je veľmi znepokojujúca,“ citoval kongresmanov otvorený list portál Ukrajinská pravda.
Comer, republikán z Kentucky, adresoval tieto listy s oznámením začatia vyšetrovania generálnemu prokurátorovi (de facto ministrovi spravodlivosti) Merrickovi Garlandovi, ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a poradcovi Bieleho domu Edovi Siskelovi.
Comerov nominálny nadriadený, predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson, rovnako skritizoval „stranícku“ účasť demokratov na návšteve ukrajinského prezidenta v továrni na výrobu munície v meste Scranton v Pensylvánii. Republikán z Louisiany dokonca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzval, aby „okamžite odvolal“ svoju veľvyslankyňu vo Washingtone Oksanu Markarovovú, píše agentúra Reuters.
Návštevy sa totiž zúčastnil aj pensylvánsky guvernér Josh Shapiro – ktorý bol pred demokratickým zjazdom považovaný za možného kandidáta na viceprezidenta – a ďalší demokrati.
„Továreň sa nachádza v politicky významnom štáte a na stretnutí sa nezúčastnil ani jeden republikán, keďže žiadnych nepozvali,“ uviedol Johnson. Dodal, že „jednoznačne išlo o stranícku akciu, ktorá má pomôcť demokratom a je zjavným zasahovaním do volieb“.
Republikánsky exprezident sa tiež uchýlil ku kritike, neodpustil si ani ironickú poznámku. Zelenskyj podľa neho fandí Kamale Harrisovej preto, že keď tá vyhrá voľby, Ukrajina opäť získa viac finančných prostriedkov na pokračovanie vo vojne.
„Vidím, že je tu Zelenskyj,“ povedal Trump v meste Indiana, tiež v Pensylvánii. „Myslím si, že Zelenskyj je najväčší obchodník v histórii. Vždy, keď príde do našej krajiny, odchádza so 60 miliardami dolárov,“ dodal.
Ešte v utorok sa viacero republikánov vyjadrilo pre pravicový denník Washington Examiner. „Myslím si, že ide o zneužitie prostriedkov daňových poplatníkov a snahu podporiť demokratických kandidátov a použiť na to vojenské lietadlá,“ vyhlásila predsedníčka republikánskej konferencie v dolnej komore Kongresu Elise Stefaniková. Republikánka z New Yorku, ktorej pozícia je podobná predsedovi poslaneckého klubu, dodala, že Trump v Pensylvánii vyhrá.
Senátor za Severnú Dakotu Kevin Cramer zase spochybnil oficiálny dôvod návštevy továrne v Scrantone – dôvodom bolo podľa neho práve to, že ide o rodisko Joea Bidena, vníma to preto ako súčasť kampane demokratov. Továreň je však jednou z mála, ktorá vyrába 155-milimetrové delostrelecké granáty pre ukrajinské pozemné sily.
„A (predseda Federálnej rezervnej banky) Jay Powell náhodou znížil úrokové sadzby o 50 bázických bodov, náhodou to bolo pred voľbami,“ pokračoval Cramer. Jeho senátny kolega zastupujúci štát Missouri Eric Schmitt v reakcii na sieti X zase napísal, že Zelenskyj „otvorene vedie kampaň za demokratov v kľúčovom štáte Pensylvánia“.
Senátor za Floridu Rick Scott, ktorý sa uchádza o post budúceho republikánskeho lídra v Senáte a začiatkom tohto roka sa postavil proti pomoci Ukrajine, však nevidel žiadnu súvislosť s novembrovými voľbami. „Pozerám sa na to tak, že len ďakuje ľuďom – potrebuje veľa munície,“ povedal Scott pre Examiner.