Záchranné tímy stále pátrajú po mnohých nezvestných.
„Celkovo je tu 158 ľudí, ku ktorým treba prirátať desiatky a desiatky nezvestných,“ zhodnotil na tlačovej konferencii Angel Victor Torres, minister zodpovedný za spoluprácu so španielskymi regiónmi podľa agentúry Reuters. Odvtedy počet obetí vystúpil na 205, informuje BBC.
V niektorých častiach regiónu Valencia spadlo v utorok za osem hodín toľko zrážok, ako celý ročný dážď v tejto lokalite. Tragédia je už teraz najhoršou španielskou katastrofou súvisiacou s povodňami v modernej histórii a meteorológovia tvrdia, že človekom spôsobená klimatická zmena spôsobuje, že takéto extrémne poveternostné javy sú častejšie a ničivejšie.
Záchranné tímy vo štvrtok objavili telá ďalších ôsmich ľudí vrátane miestneho policajta, ktorí boli uväznení v garáži na okraji Valencie.
Španielsky premiér Pedro Sánchez vyjadril solidaritu s rodinami obetí a prisľúbil pomoc všetkým postihnutým. Kráľ Filip VI. apeloval na obyvateľov, aby dodržiavali bezpečnostné opatrenia.
Do záchranných prác sa zapojilo viac ako tisíc vojakov a španielska vláda zriadila krízový výbor na koordináciu pomoci. Podporu Španielsku vyjadrili aj Portugalsko, Taliansko a Nemecko.
Ako píše agentúra EFE ide o najhoršiu tragédiu spôsobenú dažďami v tomto storočí a jednu z najvážnejších za posledných 75 rokov.
V roku 2021 zomrelo pri veľkých záplavách v Nemecku najmenej 185 ľudí. Predtým zomrelo v Rumunsku v roku 1970 209 ľudí a záplavy v Portugalsku v roku 1967 zabili takmer 500 ľudí.
(max)