Rozdelíme Ukrajinu ako Poľsko po Mníchovskej dohode, vyhlásil ruský poslanec

Alexej Žuravljov, člen Liberálnodemokratickej strany Ruska, sa v relácii 60 minút na stanici Rossija 1 dopustil historického omylu, keď sa snažil vysvetliť údajný pohľad Západu na viaceré scenáre ukončenia rusko-ukrajinskej vojny.

Vladimir Putin prijal v Kremli bahrajnského korunného princa a premiéra Salmana bin Hamada bin Isa al Chalifu Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

„Svoje podmienky sme už povedali, Západ hovorí o troch scenároch,“ povedal poslanec. Prvým mal byť takzvaný kórejský scenár – zmrazenie konfliktu a vymedzenie demarkačnej línie, to však označil za „neprijateľné“ pre Moskvu.

„Druhá možnosť je o niečo lepšia, je podobná ako v prípade Východného a Západného Nemecka,“ vysvetlil Žuravljov s tým, že podmienkou v tomto prípade je ukrajinská kapitulácia.

Za tretí a „najlepší“ scenár označil taký, ktorý by pripomínal Mníchovskú dohodu. „Ako v roku 1938, pamätáte sa? Veľké národy sa stretli: Taliansko, Francúzsko, Nemecko a ďalšie. Rozdelili Poľsko, a to bolo skvelé,“ vyhlásil za prekvapených pohľadov jeho spoludiskutérov.

Mníchovská dohoda nariaďovala prvej Česko-slovenskej republike, aby Nemeckej ríši odstúpila viaceré územia v českom pohraničí, kolektívne známe ako Sudety. Išlo však aj o južné Čechy či južnú Moravu.

Rozdelenie Poľska zase vyplývalo z tajného dodatku nemecko-sovietskej dohody o neútočení, známej ako Pakt Ribbentrop-Molotov podľa ministrov zahraničia. Reálne sa tak stalo v roku 1939, teda v prvých dňoch druhej svetovej vojny.

(sab)


Stála etická komisia Súdnej rady posudzovala hranice prípustnosti prejavov sudcu Juraja Klimenta po tom, ako dvíhal varovný prst na advokáta Mareka Paru a kritizoval svojich názorových odporcov v médiách. Záver konštatoval porušenia na strane sudcu.…
Prejsť na článok
Vtáčia chrípka zistená na farme Novogal vo Dvoroch nad Žitavou v novozámockom okrese poriadne zamávala situáciou nielen v jej blízkom okolí, ale najmä v obchodnej sieti, kde nastal nedostatok vajec. Farma by mala opäť nabiehať…
Prejsť na článok