Zomrel popredný neurológ a preživší holokaustu Pavel Traubner

Traubner bol prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a čestným predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.

Snimka-obrazovky-2024-11-15-o-9.08.04-modified Pavel Traubner. Foto: TASR/Jakub Kotian

Profesor zomrel 14. novembra pred polnocou vo veku 83 rokov. Stránka tachles.tv Traubnera opísala ako „veľkého človeka a osobnosť, ktorá v posledných 30 rokoch v sebe zosobňovala ducha, JIDIŠKEIT a identitu slovenskej židovskej komunity“.

„Nie je cieľom, ani v možnostiach tohto príspevku, tu rozpísať jeho životný príbeh, ani všetky jeho zásluhy. Je nutné však zdôrazniť predovšetkým to, že od začiatku svojho života, keď bol ako židovské dieťa vystavený perzekúcii, bol bojovníkom. Tým zostal až do posledných chvíľ svojho života,“ napísali na sociálnej sieti.

Jeho meno podľa spomínanej stránky zostane navždy spojené s „neochvejným úsilím o oživenie a rozvoj židovskej komunity. Nezabudnuteľným zostane jeho osobitý humor a ochota pomôcť, nezabudnuteľnými zostanú jeho ‚Fóra‘.“

„Naše myšlienky zostávajú so smútiacou rodinou, predovšetkým s jeho manželkou Katkou, s ktorou tvorili nerozlučiteľnú dvojicu a súčasne aj s jeho oboma dcérami Ronnie a Wandou,“ uzavreli.

Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO), ktorého bol Traubner čestným predsedom, pripomenul, že profesor Traubner bol neurológom svetového formátu.

„Počas svojej profesijnej dráhy sa stal neoddeliteľnou súčasťou slovenskej neurológie, vychoval množstvo mladých odborníkov a naďalej aktívne prispieval k rozvoju medicíny,“ priblížil zväz, ktorý zároveň zvýraznil jeho osobnosť v kontexte obhajcu demokracie, tolerancie aj menšinových práv.

„Bol neúnavným bojovníkom za zachovanie histórie a kultúry židovskej komunity na Slovensku,“ pripomenul ÚZŽNO. Neopomenul ani ľudský rozmer a „nezameniteľný charakter“ profesora Traubnera. „Bol človekom s veľkým srdcom, ochotným pomôcť každému, kto to potreboval.“

Vyjadril aj presvedčenie, že dielo a hodnoty profesora Traubnera budú žiť ďalej. „Naša spomienka nemusí byť spojená len s pocitmi smútku nad jeho odchodom, ale aj prejavom obdivu k aktívnemu životu a ocenením prínosu pre medicínu, pre židovskú komunitu a pre celé Slovensko,“ zdôraznil ÚZŽNO.

(max, tasr)


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok