Neďaleko Írska zachytili ruskú špionážnu loď

Primárnou úlohou lode, ktorá pôsobí ako oceánografické výskumné plavidlo, je však podľa zdrojov vysielanie strategických signálov a získavanie informácií, nie sabotáž.

GcXlEEQXcAA8FjI Loď Jantar FOTO: Tom MacSweeney

Írsko eskortovalo ruskú špionážnu loď Jantar v Írskom mori, pretože hliadkovala v oblasti s dôležitým internetovým spojením.

Posádka Jantaru predtým vypla transpondéry vysielajúce polohu lode. Jej prítomnosť vyvolala obavy o bezpečnosť prepojovacích káblov medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom.        

Loď írskeho námorníctva LÉ James Joyce ruskú loď odprevadila z írskej výhradnej ekonomickej zóny (EEZ) v piatok ráno a letectvo monitorovalo jej pohyb smerom na juh.

Spozorovali ju vo štvrtok východne od Dublinu a juhozápadne od ostrova Man. V tejto oblasti vedie globálne internetové prepojenie z obrovských dátových centier technologických spoločností ako sú Google a Microsoft, ktoré majú európske ústredie v Írsku. Predtým sa plavila západne od Corku, kadiaľ vedie podmorské spojenie Írska a Francúzska.

„Opäť vidíme, ako ruské námorníctvo skúma obranu západnej Európy. Je to ďalší budíček …, že Írsko potrebuje posilniť námorné kapacity a prehĺbiť námorné bezpečnostné partnerstvá v Európe,“ povedal Edward Burke, odborný asistent v oblasti dejín vojny na University College Dublin.

(tasr)


Realitný barometer je za 10 mesiacov v pluse 7,3 percenta. Pri medziročnom porovnaní je to dokonca ešte viac. Ide o relatívne vysoké čísla, ktoré by pred rokom čakal málokto.
Prejsť na článok
Štandard upozornil pred časom na nie celkom kóšer počínanie úradujúceho košického primátora Polačeka. Týkalo sa osadenia jeho vlastných úľov na streche magistrátu a personalizovaného označenia medu.
Prejsť na článok
Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok