Po amerických ATACMS padajú na ruské územie už aj britské strely Storm Shadow

Hovorca britského premiéra Keira Starmera v reakcii povedal, že jeho úrad nebude komentovať správy ani operačné záležitosti.

Ukrainian President Zelenskyy Honors the Day of the Air Force of the Armed Forces of Ukraine Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpisuje britskú strelu Storm Shadow v auguste 2023. Foto: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS OFF / UPI / Profimedia

Ukrajina vôbec po prvý raz odpálila britské rakety Storm Shadow s dlhým doletom na ruské územie. Informovala o tom v stredu agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenovaného západného predstaviteľa.

Úlomky tohto vybavenia predtým našli obyvatelia ruskej obce Marjino v Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Ich zábery ako prvý zverejnil renomovaný kanál Dva Majora na platforme Telegram.

Británia už predtým uviedla, že Ukrajina môže použiť Storm Shadow na ukrajinskom území, ale vláda už niekoľko mesiacov nalieha na USA, aby povolili ich použitie na zasiahnutie cieľov v Rusku. Strely totiž pre plnú funkčnosť vyžadujú aj americké technológie. Prezident Joe Biden zrejme v tichosti povolenie udelil.

Ruskí vojnoví blogeri podľa denníka Telegraph uviedli, že až dvanásť alebo štrnásť striel Storm Shadow použili Ukrajinci najneskôr v stredu popoludní.

Zavážiť mal presun vojakov z KĽDR

Útoky s použitím sofistikovaných rakiet boli podľa správy Bloombergu schválené v reakcii na to, že Rusko do vojny proti Ukrajine nasadilo aj severokórejské jednotky.

Podľa ukrajinského portálu Defense Express bol cieľom úderu pravdepodobne podzemný bunker, v ktorom sídlilo velenie tamojšej časti ruskej armády a generáli z KĽDR. Značný počet týchto rakiet podľa odborníkov naznačuje vysokú prioritu cieľa. Presné škody však momentálne nie sú známe.

Kyjev dostal túto zbraň prvýkrát vlani a viackrát ju aj použil. Azda najviac rezonoval zásah čiernomorského veliteľstvo ruského námorníctva v Sevastopole na Kryme, čomu sa Štandard svojho času venoval v samostatnom texte.

Riadená strela Storm Shadow je určená na zasiahnutie strategických a silne opevnených cieľov, ako sú bunkre, mosty alebo vojenské zariadenia. Ide o raketu typu vzduch-zem s plochou dráhou letu a dosahom asi 250 kilometrov. Cena za jeden kus sa pohybuje tesne pod miliónom eur.

Kompetentní sú skúpi na slovo

Hovorca britského premiéra Keira Starmera v reakcii povedal, že jeho úrad zverejnené správy a ani operačné záležitosti komentovať nebude.

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov sa na tlačovej konferencii potvrdeniu tejto skutočnosti vyhol. Uviedol iba, že jeho krajina „používa všetky prostriedky na obranu našej krajiny“. „Nezachádzame do detailov, ale len hovoríme, že sme schopní a vieme reagovať,“ povedal.

Zásah pomocou ATACMS

Prichádza k tomu iba deň po tom, čo Ukrajina v tisíci deň vojny použila americké rakety ATACMS na zasiahnutie ruského územia, konkrétne muničného skladu pri meste Karačev v tamojšej Brianskej oblasti. Využila pritom čerstvé povolenie od odchádzajúcej administratívy Joea Bidena.

Riaditeľ ruskej Zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin v stredu varoval členov NATO, že ich podiel na útokoch ukrajinskej armády hlboko v ruskom vnútrozemí nezostane nepotrestaný. Skonštatoval to v rozhovore pre ruské periodikum Národná obrana.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že ukrajinský útok na Brianskú oblasť balistickými raketami ATAMCS je jasným signálom toho, že Západ chce eskaláciu konfliktu.

Šéf Kremľa Vladimir Putin v minulosti uviedol, že hlavným problémom je najmä skutočnosť, že tieto systémy nemôžu fungovať bez obsluhy západným vojenským personálom, čo skonštatovali aj viacerí západní experti.


Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok