Našli najstaršie kusy keramiky, ktoré menia doterajšie poznatky o pravekých lovcoch

Slovenskí archeológovia objavili v Santovke keramiku starú 5800 rokov.

394332452_642720251351241_42934477684078845_n Archeológovia, ilustračná fotografia. Foto: KPÚ

Slovenským archeológom sa počas viacročného výskumu v Santovke v Levickom okrese podarilo objaviť najstaršie úlomky keramiky v regióne severne od Dunaja. Ako na webe Archeologického ústavu SAV uviedol vedec Jozef Bátora, spolu s kusmi zuhoľnatených stromov sa našli v profile potoka Búr, ktorý preteká tesne pod archeologickou lokalitou.

„Vyhotovená rádiokarbónová analýza ukázala, že keramiku zhotovili už lovci a zberači v závere mezolitu, teda strednej doby kamennej, a to 5800 rokov pred naším letopočtom. Ukázalo sa, že objavená keramika je o 300 rokov staršia, ako doteraz známa najstaršia neolitická keramika severne od Dunaja,“ skonštatoval Bátora.

Podľa jeho slov ide o mimoriadne významný objav, pretože nádoby vytvorili pravekí lovci, ktorí ešte nežili ako poľnohospodári usadlým spôsobom života na jednom mieste, ale kočovali z miesta na miesto „Doteraz platil naratív, že znalosť zhotovovania keramických nádob na naše územie prišla spolu s neolitickými poľnohospodármi až okolo roku 5500 pred naším letopočtom,“ pripomenul Bátora.

Vedcom sa podarilo zistiť aj to, ako pravekí lovci keramické nádoby vyrábali a na čo slúžili. Podľa Bátoru ich vypaľovali pri 600 stupňoch Celzia na otvorenom ohni, keďže pece na vypaľovanie keramiky sa objavili až o niekoľko storočí neskôr.

„Mezolitickí ľudia túto keramiku používali ako hrnce na varenie. Lipidová analýza vnútornej strany črepov zo Santovky potvrdila prítomnosť tuku z divo žijúcich prežúvavcov, ako sú napríklad jelene a srnce,“ vysvetlil Bátora.

Ďalej doplnil, že pomocou 3D vizualizácie sa im podarilo obnoviť pravdepodobný vzhľad dvoch nádob, z ktorých jedna mala zahrotené dno a druhá štvorcové ústie. Tieto tvary keramiky sú v oblasti Dunaja neznáme.

Slovenským archeológom pomáhali pri analýze nálezov aj odborníci z Ústavu geologických vied a Ústavu botaniky a zoológie Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity v Brne a vedci zo Stredoeurópskeho technologického ústavu Technickej univerzity v Brne.

Archeológovia objavili najstaršiu keramiku severne od Dunaja. Foto: archeol.sav.sk

(tasr)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
BIVO vytvára priestor aj pre ďalších ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí sa zaúčajú na reálnych pracovných miestach a získavajú praktické zručnosti. Tento aspekt sociálneho podniku spočíva v tom, že zamestnanci, ktorí dosiahnu potrebnú úroveň zručností,…
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok