Najviac rodín bez domova je v Košiciach, Prešove a Martine.
Na Slovensku máme 5115 chatrčí, v ktorých žije takmer 40-tisíc obyvateľov. Tieto objekty boli identifikované pomocou štatistických adresných bodov, ktoré definovali neštandardné bývanie bez možnosti nahlásenia trvalého pobytu.
Chatrče sa nachádzajú v 178 obciach SR. Vyplýva to z publikácie Skryté príbehy sčítania, ktorá vychádza zo spracovania údajov zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) z roku 2021. Vydal ju Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Najviac obyvateľov žijúcich v chatrčiach bez základného vybavenia (vodovod, kúpeľňa, záchod) je podľa publikácie v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.
Obce s najvyšším počtom obyvateľov žijúcich v chatrčiach sú Jarovnice, Richnava, Trebišov, Chminianske Jakubovany a Veľká Lomnica. Najstarší obyvateľ žijúci v chatrči mal v čase sčítania 101 rokov.
„Sčítanie odhalilo 3982 rodín s deťmi bez domova, v ktorých žije 13 275 osôb, z toho 7232 závislých detí. Najčastejším typom rodiny bez domova sú osamelé matky s jedným závislým dieťaťom,“ uviedla hovorkyňa SODB 2021 Jasmína Stauder.
Ďalej priblížila, že „TOP 3 obce podľa počtu rodín s deťmi bez domova sú Košice (338), Prešov (156) a Martin (134).“
(tasr)