SNS chce Šutaja Eštoka za šéfa parlamentu. Hlas ho však vidí ako ministra vnútra

Presun Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) z postu ministra vnútra na miesto šéfa Národnej rady by bol podľa národniarov dobrým spoločenským signálom.

19. rokovanie vlády SR Andrej Danko Foto: Martin Baumann/TASR

„Problémom našej vlády nie je to, či máme 76 alebo 79 poslancov, problémom našej vlády je, že naši voliči očakávali lepšie výsledky vlády, a to aj v rezorte ministerstva vnútra. V prípade, ak chceme ukázať pozitívny signál spoločnosti, je potrebné nastaviť nové vzťahy. Presun ministra Eštoka do pozície predsedu Národnej rady by bol dobrým spoločenským signálom,“ uviedli národniari v stanovisku.

Poukázali zároveň na to, že voliči očakávali od vládneho kabinetu lepšie výsledky. Treba podľa nich urobiť najneskôr do jedného roka zásadné reformy v oblastiach ako zdravotníctvo, školstvo, ale aj vo výstavbe diaľnic.

Presun Šutaja Eštoka si vie predstaviť aj podpredseda parlamentu Tomáš Taraba (nom. SNS). „Treba priznať, že vláda má len 76 poslancov. Je potrebné, aby Hlas-SD nominoval pri takejto krehkej väčšine na post predsedu parlamentu niekoho, kto má bezproblémovú šancu v tajnej voľbe prejsť, a podľa môjho názoru dnes toto platí na Matúša Šutaja Eštoka,“ poznamenal s tým, že postoj chce tlmočiť na koaličnej rade.

Premiér musí ministrov denne kontrolovať

„Pokiaľ sa reformy nebudú diať a súčasne nebudú braní na zodpovednosť tí, ktorí tu tri roky bačovali, nepomôže našej vláde ani 76, ani 79 poslancov. Vláda musí začať fungovať, premiér musí denne ministrov kontrolovať a jedine tak spoločne Smer, SNS a Hlas presvedčia voličov, aby ich volili aj v ďalšom období,“ dodala koaličná SNS.

Národniari sú zároveň presvedčení, že poslanci v parlamente bez problémov schvália štátny rozpočet.

Zo stanoviska SNS však nebolo jasné, či strana Andreja Danka má záujem o kreslo ministra vnútra. Poslanec SNS Roman Michelko to však nepredpokladá. „To je pasé. Základný problém je v tom, že na začiatku sa jasne povedalo, že najvýznamnejšie ústavné funkcie budú mať politické špičky,“ povedal Štandardu Michelko. Podľa neho osobná chémia medzi predsedom SNS Dankom a predsedom Hlasu Šutajom Eštokom „je celkom v poriadku“.

Danko je podľa Michelka schopný podporiť Šutaja Eštoka ako politickú špičku na post predsedu parlamentu a konečne by sa uzatvorila kauza obsadenia tejto ústavnej funkcie.

Hlas doteraz hovoril, že kandidátom číslo jeden na čelo parlamentu je vicepremiér Richard Raši. Ako ďalší sa spomínali Šutaj Eštok a prípad, že by parlament ďalej viedol ako poverený podpredseda Peter Žiga.

Post predsedu parlamentu je neobsadený od apríla, keď Peter Pellegrini zvíťazil v prezidentských voľbách. Podľa koaličnej zmluvy patrí funkcia Hlasu.

Hlas chce naďalej Šutaja Eštoka na čele rezortu vnútra

Strana Hlas ocenila ochotu SNS po pol roku rešpektovať koaličnú dohodu.

„Chceme však zdôrazniť, že v súlade s koaličnou zmluvou je to Hlas, kto rozhodne o mene nominanta na post predsedu NR SR, a trváme na tom, že táto situácia musí byť vyriešená v najbližších týždňoch. Za našich ministrov hovoria konkrétne výsledky, a preto považujeme za samozrejmé, že na poste ministra vnútra zotrvá Matúš Šutaj Eštok, ktorý ukončil vojnu v polícii, zastavil nelegálnu migráciu a nastavil bezpečnostné fungovanie štátu,“ vyhlásil Hlas.

Vyjadrenie Hlasu sa dá interpretovať tak, že trvá na nominácii Rašiho na čelo parlamentu. Znamená to tiež, že sa v tejto veci koalícia nepohne ďalej.

Odchod ministra by mohol byť vnímaný ako útek

Opozícia iniciovala už druhú mimoriadnu schôdzu na odvolanie Šutaja Eštoka z funkcie ministra vnútra. Koalícia odsunula odvolávanie na február. Ako sa skončí druhý pokus opozície zvolať schôdzu, bude zrejmé v utorok.

Jedna z možností je, že by sa schôdza o odvolaní ministra vnútra udiala ešte počas decembra. Až po tom, čo by ho parlament podržal vo funkcii, by sa následne Šutaj Eštok vzdal postu vo vláde.

„Ak by teraz odišiel z postu ministra vnútra, niektorí z pozície by to mohli interpretovať ako útek z funkcie,“ zhodnotil Michelko. Podľa neho však bude na Šutajovi Eštokovi, aký postup zvolí.

Voľbou šéfa parlamentu by sa asi vyriešila aj Rada STVR

Hlas trval doteraz na tom, že by sa mala otázka voľby predsedu Národnej rady a členov Rady STVR vyriešiť v jednom balíku. Na otázku, či by mal Hlas vyjsť v ústrety koalícii pri voľbe piatich členov rady, Michelko odpovedal, že to je samozrejmé.

„Dohoda, ktorá bola na koaličnej rade, je pre nás ťažký kompromis a vieme s tým žiť,“ poznamenal poslanec Michelko. Neprijateľným kandidátom do Rady STVR je pre SNS bývalý minister kultúry Daniel Krajcer. „Ani v Hlase nevedia obhájiť Krajcera. Že je odborník na médiá, možno povie len Erik Tomáš,“ doplnil Michelko.

(su, tasr)