Nemalé škody, obnova bude náročná, hovorí o vandalizme v Bratislave arcidiecéza. Reagujú aj politici

Politici odsudzujú devastáciu či vandalizmus na kultúrnych a sakrálnych pamiatkach a veria v skoré vyšetrenie prípadov v centre Bratislavy. Viacerí tak reagovali na posprejovanie budov i pamiatok LGBT heslami v centre hlavného mesta. Bratislavská arcidiecéza uviedla, že vyčíňanie vandala spôsobilo nemalé škody a obnova budov bude náročná.

Foto: Juraj Orolín Foto: Juraj Orolín

„Je to poľutovaniahodný čin, ktorý spôsobil nemalé materiálne škody. Bude náročné a veľmi prácne poškodené priečelia obnoviť. Vec vyšetruje polícia, komunikuje s vlastníkmi budov. Dúfame, že páchateľov nájde, a takýto vandalizmus sa už nebude opakovať,“ uviedol pre Štandard riaditeľ úradu Bratislavskej arcidiecézy Tibor Hajdu.

Dodal, že z cirkevných budov bol posprejovaný kláštorný kostol Milosrdných bratov, ale aj objekty uršulínok, františkánov, kapucínov a jezuitov.

Spomedzi politikov vandalizmus pamiatok v bratislavskom Starom Meste odsúdili napríklad predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová, poslanci Národnej rady SR Roman Foltin a Miroslav Žiak z SaS či exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa pôsobiaca v Hlase-SD Denisa Saková.

„Nemôžeme tolerovať ničenie historických pamiatok na Slovensku. Bez ohľadu na posolstvo, ktoré chcú autori posprejovaním odkázať, ide o čin, ktorý by mala promptne riešiť polícia. Historické budovy a pamiatky sú naším kultúrnym dedičstvom, ktoré by sme si mali vážiť a zanechať nepoškodené nasledujúcim generáciám,“ reagoval Foltin, ktorý je aj členom parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Žiak hovorí, že vandalom pri posprejovaní kostolov nápismi súvisiacimi s LGBTI komunitou mohlo ísť aj o snahu poškodiť túto komunitu. „Toto konanie je zahanbujúce a som rád, že sa od neho iniciatíva Inakosť a Duhový Pride Bratislava dištancovali. Strana SaS bude vždy stáť na strane osobných slobôd a menšín, avšak toto tolerovať nemôžeme,“ poznamenal.

https://standard.sk/101857/velky-vandalizmus-v-bratislave-mnohe-pamiatky-posprejovali-lgbt-heslami/

Poškodenie pamiatok

Remišová zdôraznila, že v demokratickej spoločnosti je neprípustné presadzovať akýkoľvek názor ničením majetku a poškodzovaním historických budov, ktoré majú, navyše, aj výraznú hodnotu pre veriacich. „Demokratická spoločnosť uznáva pluralitu názorov a slobodu náboženského presvedčenia. Tieto hodnoty musíme brániť a odsúdiť akékoľvek prejavy agresívneho a protizákonného konania. Verím, že polícia páchateľov nájde a podobné konanie sa nebude opakovať,“ povedala.

Saková hovorí o primitívnom vandalizme namierenom voči sakrálnym stavbám. Podčiarkla, že tieto sú nielen „duchovnými stánkami“, ale aj jedinečnými kultúrnymi pamiatkami. Verí, že polícia prípad rýchlo vyšetrí. „Každý môžeme mať vlastný názor či presvedčenie, ale prezentovať ho takto vulgárne, nesmie byť spoločnosťou tolerované,“ skonštatovala.

O prípade ako prvý informoval Štandard. Neznámy vandal v historickom centre Bratislavy posprejoval viaceré budovy červenými nápismi, ako „trans is beauty“, „queer power“, „god is trans“ či „queer revolution is coming“. Nápisy sa objavili na fasáde kláštora uršulínok, teologickej fakulty, Kostola sv. Štefana Uhorského či Kostola navštívenia Panny Márie. Bratislavská mestská polícia sa prípadom zaoberá, uviedla, že v lokalite, kde sa nápisy vyskytli, je aj kamerový systém a záznamy analyzujú.

(tasr/jor)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok