Po zbraniach skupujú Američania už aj strelivo. Jeho nedostatok pociťujú športovci či policajti

Po zbraniach musí logicky prísť strelivo. Predajcovia nábojov v USA krútia hlavami a výrobcovia nestíhajú vyrábať. Dopyt po nábojoch je taký veľký, že nedostatok pociťujú nielen občania ale aj bezpečnostné zložky či športoví strelci.

2476555449_c3730c89ae_k Foto: Tobias Leeger/flickr.com

Začiatkom minulého roka udrela na svet pandémia. O trochu neskôr sa ku koronavírusu v Spojených štátoch amerických pridali aj masové protesty rasového hnutia Black Lives Matter, ktoré sa niekedy zvrhli k násilnostiam a rabovaniu.

V tomto prostredí začali Američania vo veľkom nakupovať strelné zbrane. Na osobnú obranu, zo strachu pred nepokojmi či v snahe vyhnúť sa potenciálnemu zvýšeniu daní. Faktorov bolo mnoho. V posledných týždňoch však miznú z políc závratnou rýchlosťou aj náboje.

To vyústilo až do chronického nedostatku streliva v takej miere, že náboje takmer nemajú i niektoré bezpečnostné zložky. Podobne sú na tom aj obyčajní občania, športoví strelci či poľovníci. Výrobcovia pritom tvrdia, že naplno pracujú.

Dopyt plodí dopyt

„Viacerí zbraňoví inštruktori zrušili svoju registráciu na naše kurzy, pretože ich agentúra mala nedostatok nábojov alebo nedokázala nikde zakúpiť strelivo,“ uviedol riaditeľ Národnej asociácie inštruktorov pre bezpečnostné zložky Jason Wuestenberg. Podobne sú na tom aj iné organizácie po celej krajine vrátane štátnych policajných akadémií.

Táto situácia odkrýva niektoré fascinujúce štatistiky. V Spojených štátoch sa nejakej forme športového strelectva venuje približne 50 miliónov ľudí, čo je viac ako 15 percent obyvateľstva, informuje Národná nadácia pre športovú streľbu.

Za posledný rok ľudia nakúpili 20 miliónov kusov strelných zbraní, pričom zhruba 8 miliónov išlo Američanom, ktorí si kupovali svoju prvú zbraň. To malo prirodzene vplyv aj na nákup munície, čo sa následne odrazilo na jej cene a dostupnosti.

Mnohí Američania sa následne začali zásobovať väčšími počtami nábojov, čo opäť viedlo k nárastu dopytu. A ten v súčasnosti výrobcovia nedokážu pokrývať. To môže mať okrem iného dôsledok, že osoby so svojou prvou zbraňou nebudú schopné dostatočne trénovať.

Keď ponuka nestíha

Zrejme jedinou nezasiahnutou organizáciou je americké vojsko, pretože armáda si produkuje náboje na vlastné potreby. Ostatní si musia na patróny jednoducho počkať. Do USA ich v súčasnosti dovážajú napríklad aj z Ruska, Južnej Kórey či z členských krajín Európskej únie. Import nábojov z týchto štátov narástol za posledné dva roky o 225 percent.

Dopyt po zbraniach je v súčasnosti skutočne enormný. V roku 2010 registrovala FBI spolu 14,4 miliónov žiadostí o previerku na nákup strelnej zbrane. V roku 2020 ich už bolo 39,7 miliónov a tento rok do júna vyše 22 miliónov. Objem predaného tovaru je zrejme vyšší – na jednu previerku si možno kúpiť viacero zbraní.

Čo spôsobuje tento masívny záujem? Môžu byť v tom byť mnohé faktory. Varovný je rázny nárast zločinnosti v krajine, najmä vrážd. Ako informoval Štandard, mnohé americké mestá za posledné roky zaznamenali ich obrovský vzostup.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok