|   2025-11-15 12:05:52

Pražská katedrála sa lúčila s kardinálom Dukom, prišli stovky ľudí

V katedrále svätého Víta v Prahe sa dnes konala rozlúčka s kardinálom Dominikom Dukom, ktorý zomrel 4. novembra vo veku 82 rokov, informuje Echo24.

Omša sa začala o 11:00, predchádzal jej symbolický prelet piatich vojenských lietadiel v tvare kríža, čo malo vzdať poctu kardinálovi, ktorého otec bojoval v RAF. Na pohreb prišli stovky ľudí z rôznych regiónov Česka, vrátane Hradca Králové, kde sa Duka narodil.

Obrady viedol pápežský nuncius Jude Thaddeus Okolo a kázeň predniesol arcibiskup Ján Graubner. V chráme zaznelo Dvořákovo Requiem, biblický úryvok predniesol režisér Jiří Strach a nechýbali ani modlitby v arménčine a hebrejčine.

Rozlúčky sa zúčastnili aj politické špičky, vrátane prezidenta Petra Pavla, expremiérov a bývalých prezidentov Miloša Zemana a Václava Klausa, aj predstavitelia parlamentu a vlády. Exprezident Klaus vystúpil aj s hlavným príhovorom. Za Slovensko sa pohrebu zúčastnil napríklad šéf diplomacie Juraj Blanár alebo minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Počas rozlúčkovej bohoslužby zazneli aj modlitby, ktoré prepájali duchovný a spoločenský rozmer. Jedna z modlitieb prosila o „dary Ducha pre prezidenta i novú Poslaneckú snemovňu“, so zvláštnou prosbou za zostavenie vlády, ktorá bude zodpovedne spravovať Českú republiku.

Ďalšie modlitby boli venované kresťanom žijúcim v neslobode, s cieľom podporiť empatiu, a tiež ochrane života a rodiny, čím sa zdôraznil význam tradícií a hodnôt, na ktorých by mala spoločnosť stáť. Modlitbu za dobré vzťahy medzi národmi v strednej Európe predniesol aj bývalý slovenský minister vnútra Vladimír Palko.

Rakva kardinálom Dominikom Dukom bola uložená do Arcibiskupskej kaplnky. Omšu mohla verejnosť sledovať aj cez obrazovku v Kostole všetkých svätých.

(mja)