Konžská demokratická republika a povstalci M23 podpísali mierový rámec
Zástupcovia Konžskej demokratickej republiky a povstaleckého Hnutia 23. marca (M23) podpísali v Katare rámcovú dohodu o mieri, ktorá má ukončiť boje vo východnom Kongu. Ceremónia sa konala v metropole Dauha.
Povstalci z M23, podporovaní podľa viacerých zdrojov susednou Rwandou, začiatkom roka obsadili mesto Goma a postupne získali kontrolu nad rozsiahlymi časťami provincií Severné a Južné Kivu.
Rwanda tieto obvinenia dlhodobo popiera. Konflikt si v tomto roku vyžiadal tisíce mŕtvych a státisíce ľudí vyhnal z domovov, čím sa zvýšilo riziko regionálnej vojny.
Katar sprostredkoval viaceré kolá rokovaní od apríla, ktoré sa zameriavali najmä na budovanie dôvery a prípravu mierového procesu. V júli sa strany dohodli na zásadách rokovaní a v októbri na mechanizme monitorovania prímeria. Nová rámcová dohoda má vytvoriť priestor na skutočný mierový proces.
(reuters, mja)