Blanár: Kardinál Duka bol úprimným priateľom Slovenska
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár v sobotu viedol slovenskú vládnu delegáciu na pohrebe emeritného pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku v Katedrále sv. Víta v Prahe. Vo svojom vyjadrení na sociálnych sieťach označil Duku za významnú osobnosť katolíckej cirkvi a úprimného priateľa Slovenska, ktorý výrazne prispel k upevňovaniu slovensko-českých vzťahov.
„V dobe plnej každodenného hluku nám osobnosť kardinála Duku pripomína, že hodnoty ako pravda, viera, odvaha a služba druhým majú trvalý význam,“ zdôraznil Blanár.
Šéf slovenskej diplomacie vyzdvihol aj Dukovu tohtoročnú účasť na cyrilo-metodských oslavách na Devíne a púti v Nitre, ktorými potvrdil spoločné duchovné dedičstvo oboch národov. „Nezabudneme na Vašu Eminenciu, Dominika kardinála Duku. Odpočívajte v pokoji,“ uzavrel minister.
Na rozlúčke sa zúčastnili viacerí členovia slovenskej vlády vrátane ministra zdravotníctva Kamila Šaška, ministra investícií Samuela Migaľa a štátneho tajomníka Tibora Bernaťáka. Prítomní boli aj český prezident Petr Pavel, bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus či významní predstavitelia politického, verejného a kultúrneho života.
Kardinál Duka zomrel 4. novembra vo veku 82 rokov. Bol posledným žijúcim kardinálom v Českej republike a pražským arcibiskupom bol v rokoch 2010 až 2022.
(tasr, sie)