Greenpeace: Francúzsko posiela do Ruska prepracovaný urán
Environmentálna organizácia Greenpeace v nedeľu vyhlásila, že Francúzsko napriek vojne na Ukrajine posiela do Ruska prepracovaný urán, ktorý sa po ošetrení dá opätovne použiť.
Skupina uviedla, že hoci je vývoz prepracovaného uránu legálny, s ohľadom na protiruské sankcie je podľa nej „nemorálny“. Jej zástupcovia v sobotu nakrútili nakládku približne desiatich kontajnerov s prepracovaným uránom na loď v prístave v meste Dunkerque.
"Francúzsko by malo ukončiť svoje kontrakty s Rosatomom, štátnou spoločnosťou, ktorá tri roky okupuje ukrajinskú jadrovú elektráreň v Záporoží," uviedla šéfka jadrovej kampane francúzskej odnože Greenpeace Pauline Boyerová.
Loď Mikhail Dudin plaviaca sa pod panamskou vlajkou je podľa skupiny pravidelne využívaná na prepravu obohateného alebo prírodného uránu z Francúzska do prístavu v Petrohrade. Sobotňajšia preprava však bola údajne prvou s prepracovaným uránom za posledné tri roky.
Francúzska štátna energetická spoločnosť Électricité de France (EDF) podpísala v roku 2018 s dcérskou spoločnosťou Rosatomu dohodu v hodnote 600 miliónov eur o recyklovaní prepracovaného uránu. Na tú sa nevzťahujú európske sankcie.
Rosatom disponuje v meste Seversk na Sibíri jediným zariadením na svete, ktoré je schopné vykonávať kľúčové časti konverzie prepracovaného uránu na obohatený prepracovaný urán. Ten totiž môže byť prepracovaný, opätovne obohatený a znova použitý.
(tasr, afp)