Poľsko je v predvojnovom stave, tvrdí náčelník generálneho štábu
Poľský náčelník generálneho štábu Wiesław Kukula varoval, že Rusko podľa neho systematicky vytvára podmienky na možnú agresiu proti Poľsku, informuje agentúra Unian.
V rozhovore pre Poľský rozhlas poukázal na sériu kybernetických útokov a sabotážnych incidentov, ktoré sa v posledných mesiacoch odohrali na poľskom území.
Kukula zároveň reagoval na tvrdenia amerického ministra vojny Peta Hegsetha, podľa ktorého súčasná situácia pripomína buď rok 1939, alebo vrchol studenej vojny.
Generál zdôraznil, že Európa, ale aj Poľsko, sa nachádzajú „v predvojnovom stave“ a potrebujú masívne investície do obrany, aby odradila Rusko od agresie.
Upozornil, že ďalší vývoj bude závisieť od jednoty spojencov v NATO a od ochoty spoločností brániť svoje územie. Varšava nedávno potvrdila aj podozrenie zo sabotáže na železničnej trati smerujúcej na Ukrajinu.
(mja)