Železniciam hrozí vyšetrovanie pre údajne vyvolené firmy a predražené nákupy
Niektorí dodávatelia železničných stavieb pre agentúru SITA poukázali na podozrenia z neférových trhových praktík pri budovaní infraštruktúry. Za výstavbu železničných tratí sa podľa ich tvrdení neplatia faktúry včas, úmyselne sa zadržiavajú financie, predražujú zákazky a na týchto procesoch profituje vybraná skupina spoločností.
Viacerí dodávatelia upozorňujú, že v období prepúšťania a vysokých deficitov sa práve tieto firmy obohacujú na úkor zamestnancov.
Niektoré bežné obstarávania údajne účelovo označili za strategické, čím došlo k výraznému zvýšeniu cien. Zaznamenané sú prípady predraženia až o 1 200 percent oproti bežným cenám.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ktorých investície sú často financované z európskych zdrojov, čelia možnému preverovaniu zo strany Európskej komisie aj Protimonopolného úradu.
Riaditeľ spoločnosti Železničné stavby Košice Martin Nemjo reagoval, že podmienky v sektore sa snažia zlepšovať, avšak nie všetky okolnosti dokážu ovplyvniť. ŽSR nehospodárnosť odmietli, sporné zákazky preveria auditom.
(sie)