Väznený terorista zažaloval Britániu pre pobyt na samotke, uspel
Sahayb Abu, odsúdený na minimálne 19 rokov väzenia za plánovanie teroristického útoku v Británii, uspel so žalobou proti britskej vláde. Londýnsky Najvyšší súd rozhodol, že jeho dlhodobá segregácia vo väznici bola nezákonná.
Abu bol po aprílovom útoku na dozorcu iným väzňom – Hashemom Abedihom, bratom páchateľa bombového útoku z roku 2017 – premiestnený do samotky. V nej trávil viac ako 22 hodín denne a viac ako štyri mesiace sa nestretával s ostatnými väzňami.
Jeho obhajcovia upozorňovali, že opatrenia dramaticky zhoršili jeho duševný stav, vyvolávali panické záchvaty a sebapoškodzovanie. Sudca Clive Sheldon skonštatoval, že väzenské orgány si boli vedomé rizika pre mužovo zdravie, no nezabezpečili alternatívne riešenia.
Podľa súdu týmto konaním bolo porušené jeho právo na ochranu pred neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním, minimálne od momentu, keď v auguste napísal, že si chce ublížiť.
Sudca zároveň zdôraznil, že segregačné opatrenia bolo možné zmierniť bez neprimeraného ohrozenia bezpečnosti personálu. Ministerstvo spravodlivosti na rozhodnutie bezprostredne nereagovalo.
(reuters, max)