Musk vracia úder EÚ, zablokoval jej reklamy na sieti X
Sociálna sieť X podnikateľa Elona Muska zablokovala Európskej komisii prístup k reklamnej platforme. Stalo sa tak krátko po tom, ako Brusel udelil sieti pokutu 120 miliónov eur za porušenie pravidiel EÚ v oblasti transparentnosti, píše portál Echo24.
Podľa predstaviteľa X Nikitu Biera sa Komisia pokúsila zneužiť technickú chybu a umelo zvýšiť dosah svojho príspevku, čo sieť vyhodnotila ako porušenie pravidiel.
Musk na sociálnej sieti X označil Európsku úniu za „tyranskú a nevolenú byrokraciu“, ktorá utláča členské štáty, a vyslovil sa za rozpustenie bloku.
Situácia prehlbuje napätie medzi USA a EÚ. Americká vláda dlhodobo kritizuje digitálne regulácie ako diskriminačné voči jej firmám.
Nová pokuta pre X môže mať dosahy aj na obchod – Spojené štáty zvažujú zachovanie 50-percentných ciel na európsky hliník a oceľ.
Európska komisia obvinenia z cenzúry odmieta. Tvrdí, že zásah voči X súvisí výhradne s netransparentnosťou a porušením pravidiel.
(pir)