Koalícia vylúči poslancov z nároku na energopomoc
Koalícia pripravuje zmenu zákona, ktorá vylúči všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z nároku na energopomoc, bez ohľadu na to, či sa jej chceli dobrovoľne vzdať alebo nie. Ministerstvo hospodárstva tak reaguje na kritiku opozície, podľa ktorej súčasný systém umožňuje poslancov medzi príjemcami pomoci, keďže paušálne náhrady sa nezapočítavajú do posudzovaného príjmu.
Rezort pripomenul, že poslanci mohli požiadať svojho dodávateľa o špeciálnu tarifu, a v takom prípade by ich systém pri automatizovanom výpočte energopomoci nezohľadnil. Ministerstvo zároveň odmieta výhrady opozície a tvrdí, že tá na jednej strane žiada adresnú pomoc, no na druhej kritizuje, že nie je rovnaká pre všetkých.
Podľa Ministerstva hospodárstva ide o prvý komplexný systém adresnej pomoci vytvorený zo štátnych informačných systémov, vďaka ktorému ľudia nemusia chodiť na úrady ani vypĺňať žiadosti. Rezort pripúšťa možné nezrovnalosti a avizuje ich postupné odstraňovanie.
(tasr, sie)