Úrad na ochranu oznamovateľov potvrdil pokutu pre rezort vnútra
Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO) v rámci odvolacieho konania potvrdil pokutu pre Ministerstvo vnútra SR vo výške 70-tisíc eur, ktorú mu uložil v prvostupňovom konaní. Odvolanie rezortu tak zamietol.
Ministerstvo reagovalo s tým, že podáva žalobu na správny súd. Pokutu dostalo za to, že vydalo personálny rozkaz voči skupine policajtov bez súhlasu úradu, hoci ho zákon vyžadoval. Tým sa podľa úradu dopustilo správneho deliktu. Vyplýva to z rozhodnutia ÚOO.
V napadnutom rozhodnutí prvostupňový správny orgán konštatoval, že personálne rozkazy boli vydané v čase, keď bola u jednotlivých oznamovateľov účinná ochrana podľa zákona o ochrane oznamovateľov, ktorú im udelil prokurátor. Personálne rozkazy sa týkali preradenia policajtov na okresné polície.
ÚOO už v minulosti uložil rezortu pokutu 90-tisíc eur za to, že minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu štátnej služby viacerých policajtov, takzvaných čurillovcov. Keďže mali policajti status chránených oznamovateľov, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť naň.
Ministerstvo sa neskôr voči tomuto rozhodnutiu odvolalo z dôvodu, že rozhodnutie podľa neho obsahovalo viaceré nedostatky, a najmä nesprávne právne posúdenie veci. Neskôr však ÚOO v rámci odvolacieho konania prvostupňové rozhodnutie potvrdil.
(tasr, mja)