|   2025-12-11 15:53:35

Gazu má stabilizovať tím pod vedením amerického generála

Administratíva Donalda Trumpa plánuje vymenovať amerického generála za veliteľa Medzinárodných stabilizačných síl (ISF) v Pásme Gazy, informoval server Axios s odvolaním sa na viacerých amerických a izraelských predstaviteľov.

ISF zriadili na základe rezolúcie OSN z polovice novembra, ktorá vytvorila takzvanú Radu mieru – prechodnú správu poverenú koordináciou obnovy Gazy.

Americký veľvyslanec pri OSN Mike Waltz podľa zdrojov túto informáciu oznámil izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi počas návštevy Izraela.

Trumpova administratíva chce podľa Axiosu viesť celé stabilizačné úsilie. Zatiaľ však nie je známe, kto presne bude v Rade mieru zastúpený – Trump uviedol, že mená svetových lídrov zverejnia začiatkom budúceho roka.

Biely dom ani Pentagón sa k správam oficiálne nevyjadrili.

(reuters, pir)