|   2025-12-22 16:07:56

Veľvyslanec USA po odvolaní vyzdvihol vzťahy so Slovenskom

Veľvyslanec Spojených štátov na Slovensku Gautam Rana, ktorého americká vláda odvolala z funkcie, uviedol, že po odchode bude hrdý na výsledky svojej misie aj na prehĺbenie vzťahov medzi USA a Slovenskom. Odchod z postu je plánovaný na 16. januára 2026.

Rana označil svoje pôsobenie na Slovensku za česť a vyzdvihol pokrok krajiny za uplynulé tri desaťročia. Podľa neho sa počas jeho mandátu podarilo posilniť bezpečnostné, energetické aj hospodárske partnerstvo.

Pripomenul investíciu Slovenska do stíhačiek F-16, ktorá podľa neho zvýšila bezpečnosť krajiny a posilnila jej postavenie v NATO, ako aj spoluprácu v oblasti civilnej jadrovej energetiky.

Osobitne ocenil aj osobné vzťahy, ktoré si počas pôsobenia vybudoval so Slovákmi naprieč regiónmi. Stretnutia s podnikateľmi, starostami, učiteľmi, umelcami či študentmi považuje za dôležitú súčasť partnerstva oboch krajín.

Agentúra AP informovala, že americká vláda plánuje v rámci reorganizácie odvolať približne 30 kariérnych diplomatov. Tí sa po návrate do Washingtonu môžu ďalej uplatniť v diplomatickej službe.

(tasr, lud)